Всяко място по света има своите правила, които трябва да се спазват. Но има някои основни правила които е добре да знаем и спазваме. Ето някои от най-важните сред тях:
1. Избягвайте тези 5 теми в разговор.
Не говорете за: религия, политика, здраве, възраст и пари. Не критикувайте другите заради работата, диетата, религиозна принадлежност.
Още: Стихотворение на деня, 24 януари, от Дамян Дамянов
Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?
2. Не разчитайте друг да ви плати сметката.
Ако поканите някого на вечеря в ресторант, ваша е отговорността да платите сметката. Ако някой ви покани на вечеря, предполага се, че той ще плати. Но имайте готовност и предложете вие да направите това.
3. Обадете се предварително, преди да посетите някого.
Ако искате да отидете до дома на познат, винаги се обаждайте предварително. Много хора се притесняват, ако някой ги посети ненадейно.
4. Не закъснявайте.
Никой не обича да чака хора, които хронично закъсняват. Не го правете и вие независимо от причината.
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Още: Знаците, с които починалите общуват с живите си близки
5. Бъдете добър гост.
Ако някой ви покани на гости, добрият вкус изисква да занесете подарък. Цветя, бонбони, сладкиш, бутилка вино. Не носете прекалено претенциозни и скъпи подаръци, за да не накарате домакините да се чувстват неудобно. Пари се подаряват само на рожден ден на много близки роднини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
6. Отнасяйте се с уважение.
Ако сте на обществено място, не гледайте постоянно телефона си. Не пишете съобщения, защото така обиждате събеседниците си. Всичко, което правите с телефона си, може да почака, докато се приберете вкъщи. Все пак, излизате навън, за да общувате с хора, а не да ги пренебрегвате.
7. Помнете имената.
Всички имаме познати, които трудно помнят имена. Помнете, това може да обиди хората. Дори и да произнасяте грешно името на някого, може да го нарани. Да питате някого за галеното му име, защото ви е по-лесно за го запомните, е доста лош вкус.
8. Не критикувайте и не се оплаквайте.
Негативността под всяка форма трябва да се избягва. Избягвайте клюки, не се включвайте в тях. Ако не сте съгласни с другите, изкажете си мнението с уважение.
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
9. Казвайте “Благодаря”.
Ако някой ви направи комплимент или ви предложи нещо, просто кажете “Благодаря”. Не забравяйте и думи като “Извинете”, “Моля”, “Заповядайте”, които показват добри маниери.
10. Правете искрени комплименти.
Основно правило в добрите маниери е да даваме. Когато се срещнете с някого, винаги помислете може ли да направите искрен комплимент. “Здравей”, “Как си?” не винаги са достатъчни. Бъдеще щедри на позитивни фрази, показвайте уважение, състрадание.
11. Не бъдете арогантни.
Когато сте в приятна компания, винаги се упражнявайте в самоконтрол и добър вкус. Гласът ви, поведението и дори дрехите трябва да отразяват сдържана елегантност. Не се хвалете, не говорете високо и не обсебвайте останалите със собствената си личност.
12. Слушайте, преди да говорите.
Уважението към другите е критерий за добри маниери. Научете се да изслушвате. Не прекъсвайте другите, гледайте ги в очите и слушайте внимателно.
13. Не поставяйте другите в неудобно положение.
Не унижавайте събеседниците си с груби шеги или нежелани прякори. Не задавайте неудобни въпроси, свързани с интимния им живот, деца или други лични теми.
14. Грижете се за външния си вид и доброто си поведение.
Отделете време и грижи на това как представяте себе си - външен вид и добри маниери.