На 11 ноември в православния календар е денят, в който се почита паметта на светите мъченици Мина, Виктор и Викентий.
История на празника
Свети Мина е християнски мъченик, пострадал за вярата през 3 век. Животът му е до голяма степен недокументиран, но се знае, че той е бил войник, произхождащ от Египет. Мина бил кръстен. Когато започнало преследването на християните, той бил арестуван и отказал да принесе жертва на езическите богове. За това той бил измъчван и екзекутиран. Свети Мина се смята за покровител на хората, преследвани заради вярата си.
Забрана за 10 ноември: Какво не трябва да правят жените на този празник
Свети Виктор е и един от християнските мъченици, пострадали за вярата си. Известно е, че той е живял в Рим по време на управлението на император Максимиан (II-III век). Виктор бил офицер в римската армия и подобно на други мъченици бил разобличен като християнин. Отказвайки да принесе жертва на римските богове, Виктор е бил жестоко измъчван и след това убит. Неговата мъченическа смърт е пример за смелост и преданост към вярата за първите християни.
Свети Викентий е християнски мъченик, пострадал през 4 век в Испания. Той е свещеник и монах, който според църковните източници е бил арестуван по време на управлението на император Диоклециан, който извършва брутални гонения на християните. Викентий отказал да се поклони на езическите богове и бил измъчван за това. След множество изтезания е бил екзекутиран. Свети Винсент е един от най-почитаните светци в Испания.
На 11 ноември църквата почита и паметта на свети преподобни изповедник Теодор Студит. Той е бил роден около 759 г. в Константинопол (съвременен Истанбул, Турция) и посветил дейността си на духовното възраждане, реформата на монашеския живот и борбата за чистота на вярата в трудния политически и религиозен контекст на времето. Теодор Студит е отгледан от аристократично семейство и получил добро образование. Въпреки това, той решава да посвети живота си на Бога. Около 780 г. той става монах в манастир, известен като Студитския манастир в Константинопол (оттук и титлата му „Студит“).
Теодор Студит става известен със своята ревностна отдаденост на монашеския живот и дълбоко духовно разбиране. Автор е на множество проповеди, писма, правила за монаси и други духовни произведения.
Под негово ръководство Студитската обител става образец за много други манастири в империята. Той въвежда строги правила за монашеския живот, като набляга на важността на труда, молитвата и общата трапеза. Студийският манастир се придържал към строг аскетизъм и дисциплина, но също така обръщал голямо внимание на науката и духовното учение.
Какво не трябва да правите на този празник?
Този ден не е подходящ за сватовство, сватби или брак. Забранено е да се дават подаръци, особено кърпи или други предмети за баня - това ще завърши с нещастие както за подаряващия, така и за този, на когото е подарено.
Какво можете да направите на този празник?
Не забравяйте да прегледате всички съдове в къщата и да изхвърлите онези, които вече са счупени ило негодни за употреба. Може да привлече негативна енергия към себе си, ако ги задържите у дома. Св. Мин е закрилник на християнското семейство. По традиция домакинята трябва да приготви вкуска вечеря и вечерта цялото семейство да се събере на масата.
На този ден всички майки и жени, които не могат да заченат или имат болно дете, отправят молитви към св. Мина.
Св. Мина се е считал за лечител на очни болести. Съществувала легенда, че този светец имал дарбата да върши чудеса и наистина лекувал хора с лошо зрение. Предците ни са вярвали, че св. Мина не само дава на очите физическо здраве, но и премахва булото от тях, което им пречи да различават доброто от злото и истината от лъжата.
Ако на този ден слънцето грее ярко - скоро ще започнат тежки студове.
Какъв църковен празник е на 10 ноември - какво трябва и не трябва да се прави