Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

11 факта за самолетите, които ще ви помогнат да се отървете от страха си от летене

01 юли 2021, 08:58 часа

Много хора изпитват страх от летене със самолет, въпреки че не всеки го признава. Според статистическите данни 85% от пътниците изпитват тревожност с различна тежест, а 10% могат да бъдат наречени аерофоби.

Една от причините за тази фобия е навикът ни да контролираме всичко и да не вярваме на света около нас. По време на полет сме принудени да се откажем от желанието си за контрол и психиката ни започва да се бунтува.

Но ако се запознаете с тези 11 факта за самолетите със сигурност ще преодолеете страха си от летене.

1. Смята се, че самолетът е най-безопасният транспорт.

Човек, който страда от аерофобия, не се успокоява от факта, че рискът от катастрофа със самолет е 1 на 11 милиона. Що се отнася до автомобилите, шансът от фатален инцидент е 1000 на 5000.

2. Мнението, че шансовете за оцеляване при самолетна катастрофа са минимални, е погрешно. През последните 40 години при всички авиоинциденти приблизително 67% от хората на борда са оцелели.

3. Турбуленцията не може да доведе до увреждане на самолета. Експертите уверяват, че това е малко вероятно, тъй като натоварването на самолета при летене през най-силната турбуленция е съпоставимо с товара върху автомобил, движещ се по неравен път.

За 120 години полети по света не е имало нито един случай на катастрофа, причинена от турбуленция.

Но е възможно да се контузите при силна турбуленция, ако не следвате инструкциите на екипажа, за да останете на място и да се закопчаете. 

4. Невъзможно е да паднете от височина над 10 хиляди метра. Под крилата на самолета възниква много силен натиск и при освобождаване на волана летателното тяло просо ще се полюлее във въздуха.

За да се преодолее безпокойството, експертите съветват да посетите симулаторите на кабината. 

5. Какво се случва, ако важна самолетна система се провали?

Всички важни части и връзки на самолета, които отговарят за безопасността на полета, се дублират, а някои се повтарят и по три пъти. Така че, ако една от връзките се развали, другата влиза в действие.

6. Самолетът няма да падне, ако двигателят се развали, а ще се преплъзне. Пилотите знаят как да приземят самолет с двигатели на празен ход.


7. Въздухът влиза в кабината на самолета от двигателя през малък отвор в задната част на фюзелажа. Това е сгъстен въздух, до 50% от него се издухва, а останалото се диша от пътниците.

8. В маската има достатъчно кислород за 12 минути, но това не бива да тревожи, защото времето е ясно изчислено. Проблемите с разхерметизирането на кабината са изключително редки и се решават за няколко минути.

9. Надуваемите жилетки наистина могат да спасят живота, въпреки че съществува схващането, че са безполезни. През цялата история на тяхното съществуване те са помогнали на над 1000 пътници да оцелеят, главно по време на аварийно кацане във вода. 

10. В небето, както и на магистралата, може да възникне „задръстване“. В летищата с голям трафик самолетите понякога чакат „на опашка“, за да кацнат. Но това не е опасна ситуация.

11. Времето за полет е без значение за безопасността. Най-краткият полет трае 53 секунди - лайнерът минава между двата шотландски острова. Най-дългият полет - полетът от Ню Йорк до Сидни - продължи 19 часа 14 минути.

Обнадеждаващи цифри: смъртните случаи при самолетни катастрофи са спаднали значително през последните няколко години.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес