Кралица Елизабет II е прочута със сромността и достойнството си, макар конституцията на Великобритания да ѝ дава право да не спазва много закони. Ето някои от тях:
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
1. Не трябва да спазва ограничения за скорост
Едва ли някой е виждал кралица Елизабет да шофира бясно по улиците, но юридически има това право. Тя може да нарушава всички закони за ограничение на скоростта навсякъде в страната, но, разбира се, не го прави.
2. Няма нужда от шофьорска книжка
Въпреки факта, че всяка шофьорска книжка във Великобритания се издава от нейно име, кралица Елизабет не е длъжна да притежава такава. Тя дори не трябва да се явява на шофьорски изпит или да взема уроци по шофиране. Въпреки това, тя е много добра в управлението на МПС и по време на войната е била шофьор на линейка.
3. Няма нужда от паспорт
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Както и с шофьорската книжка, Нейно величество няма нужда от паспорт, за да пътува по света. Тя е един от малкото хора в света, които не са длъжни да притежават официален документ за самоличност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
4. Не е длъжна да отговаря на всички въпроси
Във Великобритания, както и в повечето страни, има свобода на информационната система, която позволява на пресата и обществото да задават въпроси от всякакво естество. Но кралското семейство използва властта си да блокира този закон, когато става въпрос за него. Просто казано, то не е длъжно да предоставя лична информация и да отговаря на лични въпроси.
5. Не е длъжна да плаща данъци
Макар британската кралица да е освободена от задължението за плащане на данъци, тя не се възползва от това право и доброволно плаща данъци от 1992 година насам.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
6. Кралицата има право да обяви война
Теоретично кралица Елизабет може да обяви война на всяка държава във всеки един момент. На практика, обаче, подобни решени се приемат от парламента, за което се иска нейното позволение.
7. Не може да бъде съдена
Според закона кралицата не може да бъде съдена. Тя има правото да откаже предоставяне на информация и доказателства пред съда и, разбира се, не може да бъде преследвана от закона.
8. Тя е официален настойник на всички деца във Великобритания
Това означава, че теоретично има правото да отнеме всяко едно дете от родителите му. Но родителите не трябва да се тревожат – тя никога не се е възползвала от това свое право.
9. Има правото да унищожава недвижимо имущество
При определени обстоятелства, като извънредни ситуации и национални бедствия, Елизабет II има правото да нахлува и унищожава чуждо имущество. Звучи стряскащо, но определено можем да ѝ имаме доверие, защото досега не се е възползвала от това свое право.
10. Кралицата може да наруши всеки закон
Може би трябваше за започнем с това. Всъщност Нейно величество буквално е над закона и има право да нарушава всички правила. Но на практика, кралица Елизабет е твърде скромна и дисциплинирана и никога не се възползва от това и спазва стриктно законите и правилата както всички обикновени граждани на Обединеното кралство.