Спам съобщенията и имейлите са не просто досадна реклама, която краде от времето ви, предлагайки стоки и услуги, които не представляват интерес за вас. Те могат да съдържат зловреден софтуер или да навредят на служебните ви задължения, отвличайки вниманието ви от важните съобщения.
Законът в България не разрешава изпращане на непоискани търговски съобщения до физически лица, както и до юридически, ако последните са вписали адреса си като нежелаещ да получава подобни съобщения, но във всички други случаи не е противозаконно да препълнят пощенската ви кутия с реклами, които не ви интересуват, и така да пропуснете имейл, който е от ключова важност. Това прави познаването на методите за въздействие върху нежеланите търговски съобщения, както и въпроса как да се предпазим от спам атака от първостепенно значение в сферата на електронните комуникации.
Как да се предпазим от спам атака – 10 ефективни метода
1. Опции на пощата ви
Повечето пощенски кутии имат възможност за ограничаване на спама. Това може да стане с маркиране като спам на подобни съобщения, които получавате. Така следващи имейли от същия подател ще попадат директно в папка спам и няма да пречат на важната комуникация.
2. Блокиране на подателя
Използвайте пощенска кутия, която позволява да блокирате податели и имейл адреси. Така въпросът как да се предпазим от спам атака няма да стои пред вас.
3. Подаване на сигнали
Не се колебайте дали да подадете сигнал за спам особено ако подозирате, че е фишинг атака. Някои спам съобщения далеч не са просто безобидни реклами, а целят кражба на лични данни, пароли или средства. Маркирането на нежеланото съобщение като атака ще даде възможност да бъдат предприети мерки, с които да се опазят и следващи евентуални получатели на спама.
4. Не следвайте линкове, изпратени ви от непознати
Всеки подобен линк в спам съобщение, което не очаквате, може да бъде сериозна опасност за сигурността ви. Не се изкушавайте да надникнете какво се крие в съобщението.
5. Блокиране на избрани думи
Модерните пощенски кутии позволяват филтриране на съобщенията. Може да посочите конкретни думи, които ако се съдържат в имейла, то съобщението да попада автоматично в спам-а.
Знаете ли какво е значението на думата спам?
6. Филтриране
Филтрирането на имейли, които съдържат едновременно фразата „търговско съобщение“ и думата „непоискано“ е ефективно решение за търсещите отговор на въпроса как да се предпазим от спам атака.
7. Научете правата си
Не се колебайте да подадете сигнал до институциите, ако правата ви са нарушени и сте жертва на незаконно действие. Ако имате фирма и не желаете спам съобщения, не пропускайте изрично да впишете имейла си като такъв, към който подобно изпращане е незаконно.
8. Антивирусна защита
Много от спам съобщенията не се изпращат от спамери, а от заразени със зловреден софтуер компютри. Поддържайте антивирусните програми ъпдейтнати и не пропускайте да сканирате устройството си за вируси поне 2 пъти месечно.
9. Игнорирайте нежеланите съобщения
Вместо да отваряте спама, да кликвате върху „отписване“ с надежда атаката да бъде преустановена или да връщате гневни писма като отговор на изпратеното, просто го игнорирайте. Всички други действия, предприети от вас, просто ще посочат на спамъра, че зад този имейл стои реален човек и това ще доведе до повече спам.
10. Активирайте СПАМ защитата, която се предоставя към хостинг услугата
Потърсете съвет от доставчика си как да намалите спама. Доверете се на експертите и на ефективни и работещи методи, които да ви помогнат да зачеркнете въпроса как да се предпазим от спам атака.