От незапомнени времена вирусите придружават хората, паразитират и мутират, придобивайки все нови свойства, за да оцелеят в човешкото тяло. Човекът от своя страна непрекъснато търси начини за ефективна борба с вирусите. Това са ваксини, серуми, плазма с антитела и различни лекарства, които имат антивирусен ефект.
Веднъж на 100-200 години се появяват както вирусни, така и бактериални инфекции, но през последните три века сме атакувани предимно от вируси. Това отново се дължи на тяхното разнообразие, активна мутация и малък брой специфични лекарства.
1. Бяс: смъртност - 100%
Това заболяване съществува от много векове и няма да изчезне, докато хората са заобиколени от животни - домашни и диви. Вирусът се предава чрез ухапвания в слюнката на заразени животни. Вирусът навлиза в тялото и след няколко седмици или месеци може да доведе до смърт.
2. Ебола: смъртност - 90%
По-рано тази инфекция се наричаше хеморагична треска. Към днешна дата са открити 4 вида вируси, които провокират Ебола. Вирусите се предават при контакт с физиологичните (и патологичните) секрети на заразения. Проявите на инфекция са изключително болезнени: кожен обрив, диария, повръщане, чернодробна и бъбречна недостатъчност, кървене от всички места. Смъртността е около 90%.
3. Треска Лухо: смъртност - 80%
Близък роднина на вируса, който причинява треска Ласа. Общо в света са регистрирани 5 случая на заболяването. Четиримата заразени са починали. По този начин смъртността е 80%, но ако вирусът се разпространи по-нататък, може да бъде по-лошо. В природата вирусът на треска Лухо се намира в телата на гризачи, контактът с тяхната урина или екскременти може да ви разболее.
4. Марбургски вирус: смъртност - до 90%
Предава се чрез контакт с всякакви човешки течности, включително кръв. Освен това заразата се пренася от прилепи и диви маймуни, които туристите обичат да хранят.
Проявите са подобни на тези на Ебола, а смъртността е до 90%. Смъртта обикновено настъпва от масивно кървене от всички физиологични отвори.
5. Едра шарка: смъртност - до 90%
Днес вирусът на вариола се среща само в лаборатории и се счита за биологично оръжие. По едно време, когато едрата шарка провокира епидемии, смъртността достига 90%. А онези, които успяха да оцелеят, получиха като „подарък“ ужасни обезобразяващи белези от струпеи по лицето и тялото си.
6. Маймунски херпес B: леталност - до 80%
Първоначално от заразата са засегнати само макаците. Но и хората могат да се заразят с него, ако върху кожата попаднат секрети на болни животни. Смъртност - до 80%. Прояви - главоболие, треска, слабост, болки в мускулите. След това се присъединяват диария и повръщане, задух, хълцане, изтръпване на кожата, респираторни нарушения - тогава само смърт.
5-те странни вируса, които най-често ви разболяват
7. Вирус Нипа: смъртност - до 78%
Заболяването е известно от 1999 г. и се пренася от прилепи и прасета. Едно от най-новите огнища на вируса възникна в Индия през септември 2021 г. Смъртността достига 78%, сред ключовите прояви са мозъчно увреждане с развитие на енцефалит и симптоми на настинка. Характерни са кашлица, болки в гърлото, след това слабост, преминаваща в дезориентация и кома. Няма лек за вируса.
8. Кримско-конгоанска хеморагична: смъртност - до 50%
Ако предишните инфекции заплашват най-вече онези, които пътуват много и живеят в по-топъл климат, тогава този вариант се среща в Крим, на юг. Леталитетът му варира от 10 до 50% в зависимост от това кога е разпознато заболяването. Симптомите включват настинка, кървене, диария, повръщане, шок и бъбречна недостатъчност.
Източници на вируса са гризачи, които заразяват добитъка. Хората могат да се заразят от ухапвания от кърлежи.
9. Хантавирус: леталност - над 50%
Среща се в Северна и Южна Америка, хората се заразяват от различни видове гризачи. Първоначално заболяването е много подобно на настинка - кашлица, треска и задух на фона на слабост и сънливост. Дори при пълно лечение смъртността е до 36%, без него - всички 50% и повече.
10. Треска Ласа: смъртност - до 50%
Предава се от гризачи, които могат да замърсят дрехи, спално бельо или храна с изпражненията си.