Представите за една връзка много се промениха: момичетата вече не чакат принца на бял кон, а мъжете не бързат да се обвържат. Все повече и повече хора съзнателно решават да останат сами и са щастливи със статута си на „необвързани“.
Според психолозите има много предимства в живота да живеете сами, ето някои от тях:
1. По-рядко изпитват негативни емоции.
Необвързаните хора са си самодостатъчни: разчитат на себе си и знаят как сами да се справят с проблемите. Това качество допринася към нивото им на усещане за щастие: според психолозите хора със силно чувство за идентичност и самостоятелност много по-рядко изпитват негативни емоции.
2. Навсякъде откриват нови възможности.
Необвързаните хора не са установени на едно място, което ги прави по-широкоскроени. Имат възможности да обикалят света и да участват в нови начинания. Хора, които живеят сами, показват по-високи нива на креативност, имат време да се концентрират в своето лично израстване. Не виждат ограничения за собственото си развитие и са винаги готови за нови предизвикателство.
3. Усъвършенстват се в изкуството на самоуважението.
Да си сам не означава самотен. Да прекарвате време в собствената компания ви помага да разберете кои сте наистина и да започнете да се харесвате. Това ви кара да се чувствате по-комфортно в собствената си кожа. Имате достатъчно вътрешни ресурси да работите върху себе си и усъвършенствате вътрешното си „аз“.
4. Успешни са в кариерата.
Необвързаните хора имат повече време и енергия да се фокусират върху успешна кариера. Склонни са да участват в различни социални организации, професионални общности, клубове и благотворителни инициативи.
5. За тях материалните неща не са от голямо значение.
Ако за повечето женени хора високата заплата е много важна, когато търсят работа /особено, ако имат деца/, то необвързаните не обръщат толкова голямо внимание на материалната страна на нещата. Те се мотивират от интересна и вълнуваща работа. Склонни да са жертват сигурна работа със стабилно заплащане и да преследват кариера, която е несигурна, но ще им донесе повече удовлетворение.
6. По-здрави са.
Оказва се, че необвързаните хора са доста по-здрави в сравнение с другите: по-често отделят време за себе си и релакс и редовно ходят на консултации.
7. Имат широк кръг от приятели.
Причината не е в повечето свободно време, което прекарват с приятели. Необвързаните хора полагат повече усилия да създадат приятелства, дори и с колегите на работното място. По-внимателни са и изграждат дългосрочни връзки с хора, с които се срещат. Освен това, поддържат по-тесни взаимоотношения с роднините си в сравнение със семейните.
8. Знаят какво искат.
Необвързаните хора не се страхуват да бъдат себе си и не се впускат във връзки на всяка цена. Знаят какво заслужават и не са готови да се задоволят с по-малко. Избягват незадоволителни връзки, които ще им донесат негативни емоции и стрес в живота. Имат високи изисквания и са склонни да чакат подходящия за тях човек.
9. Вярват в себе си.
Знаят, че могат да разчитат на приятели и роднини, но предпочитат да се справят сами. Знаят на какво са способни и как да построят живота си без да чакат чуждото одобрение
10. По-големи оптимисти са.
Необвързаните хора са по-склонни да виждат, че „чашата е наполовина пълна“ в живота. То просто са осъзнали с годините, че щастието зависи основно от тях самите, а не от останалите, затова се учат да живеят в хармония със себе си.