Пет са жертвите на тежка катастрофа на автомагистрала „Тракия“ при 163 км в посока София. Сред загиналите е и шофьорът на тира, който предизвика инцидента.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Шестима са ранените. Те са откарани в Университетската болница в Стара Загора. Най-тежко е състоянието на дете на 2 години и половина с травма на главата, има опасност за живота му. Добрата новина е, че е започнало да диша самостоятелно, съобщава БНТ.
Катастрофата стана около 17.30 часа. В района на село Оризово шофьор на тир с турска регистрация, пътуващ към Бургас, е изгубил управление, прегазил е мантинелата и е навлязъл в насрещната лента за движение. Според очевидци камионът е ударил последователно поне пет автомобила, пътуващи към София. При сблъсъка предната част на тежкотоварния автомобил се е възпламенила.
14 часа след тежката катастрофа, магистралата остава блокирана, тежкотоварния камион все още е на платното.
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Въведен е обходен маршрут в посока София: п.в. „Оризово“ - Плодовитово - Поповица - път I-8 - Садово - път II-56 - п.в. „Войводино“. Алтернативен обходен маршрут по АМ „Тракия“ в посока София от п.в. „Чирпан" - път I-8 - п.в. „Пловдив Изток“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
В посока Бургас движението се осъществява в една лента и се регулира от пътна полиция.
До 2 часа са биха следствените действия и огледите на место. В момента е приключило разтоварването на стоката на тира, предстои той да бъде вдигнат и до два часа се очаква да се пусне движението в посока София - само в активна лента. В дясна лента посока София - Бургас е само в активна лента, Изпреварващата е заета.
Каква е причината?
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
Причините се разследват, образувано е досъдебно производство.
Илия Златев - директор на Областното пътно управление в Стара Загора обяви пред BTV, че причина за катастрофата не може да са неравностите по пътя в този участък: "Поради заспиване или невнимание преминава през мантинелата и преминава в насрещното платно. Не е причина мантинелата и неравостите. Предварителния оглед води натам. Мантинелата е поставена през 1996-97г. и е отговаряла на ависчки стандарти, да , раждясала е и за съжаление не е успяла да спре камиона."
Според Европейския център за транспортни политики обаче еластичната ограда, която е била скъсана, и през която е преминал ТИР-ът е била стара и ръждясала и изобщо не е отговаряла на действащия норматив.
Според ЕЦТП изостава работата по обследване и извършване на целенасочени инспекции по пътна безопасност, които значително биха могли да намалят фаталността при подобни инциденти. Като основен виновник за това те посочват АПИ и настояват за извършване на незабавна реформа, която да преструктурира агенцията, като я превърне в работеща структура.
Те припомнят, че съгласно действащия закон за пътищата в Република България отговорността за поддръжката и обезопасяването на републиканската пътна мрежа е само и единствено на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).
Ето защо от ЕЦТП настояват незабавно да бъдат предприети мерки за извършване на инспекции в най-критичните точки, където загиват много хора.
От Центъра припомнят, че неотдавна под шапката на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) са били предприети действия за нормативна промяна в наредбите, регламентиращи именно обследването и обезопасяването на т. нар. Черни токи, както и на стандартите за поставяне на еластични огради (мантинели), но в тези работни групи участие вземат предимно силно зависими и лобистки кръгове, които все още определят политиките в сферата на пътната безопасност. Ето защо от Европейския център за транспортни политики настояват дейността по реформиране на нормативната рамка да бъде изцяло в ръцете на Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата" (ДАБДП).