Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заседания по делата за сградата-убиец на Алабин и за убийството на Яна Кръстева

13 януари 2017, 06:40 часа • 809 прочитания

Две знакови дела ще бъдат гледани днес (13 януари) в София, предаде БГНЕС.

Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали

Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген

Софийски градски съд ще заседава по делото срещу Георги Кирчев, Петър Петров, Николай Симеонов, Манчо Иванов за инцидента с падналата сграда на ул. „Алабин” в София, при който под отломките загинаха две момичета - 26-годишната Деница Ченишева и 24-годишната Петрина Христова.

Ход на делото бе даден през октомври 2016-та или 10 години след трагичния инцидент. От тогава до сега съдът три пъти проведе заседания, на които разпитва свидетели по делото. Изслушван бе и архитектът Николай Симеонов. Той обясни, че неговата фирма е имала договор с фирмата „Хрисома”, която е собственост на друг от обвиняемите – Георги Кирчев, който е и собственик на срутилата се сграда на „Алабин”.

„Знаем, че има възложено проектиране, но не от мен и за тази цел сградата трябваше да бъде почистена”, обясни Николай Симеонов. Той бе категоричен пред съда, че в деня на падането на сградата не е извършван никакъв демонтаж. От друга страна призна, че сваляне на мазилки по стените е било част от договора със строителната фирма ЕТ "Медия Манчо" на другия от обвиняемите, а именно строителят Манчо Антонов Иванов. Архитект Симеонов подчерта, че не е възлагал да бъдат премахвани тухлени стени в сградата. „Никъде никой не е възлагал събаряне на носещи стени”, повтори няколко пъти архитектът.

Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър

Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер

На заседанието през ноември съдът изслуша показанията на свидетелите Иван Иванов, Георги Грозданов, Радослав Георгиев, Александър Иванов, Пламен Величков и Спасинка Пройчева.

Иван Иванов е инженер геодезист, който разказа, че в къщата е трябвало да бъде направен оглед, за да се направи архитектурно заснемане (то съдържа обяснителна записка, разпределения (планове) на всички етажи, разрези с височините и нивата, фасади или фрагменти от фасадата, опис на материалите в помещенията и снимков материал). Това така и не е станало, защото буквално часове, след като е излязъл от сградата Иванов, тя е рухнала. Свидетелят разказа, че не е видял напукани стени, но е видял събрана в строителна количка паднала мазилка.

Георги Грозданов, който е автокранист, разказа, че два дни е работил по сградата, след падането й и не е виждал да се режат метални или дървени траверси, които са били носещи.

Пожарникарят Радослав Георгиев разказа, че освен пожарникари в началото не е имало други, които да почистват улицата. Той разказа, че е имало траверси, които при срутването на сградата са били начупени или нагънати. В показанията си от преди години той твърди, че е имало стърчащи дълги релси, които са били рязани.

Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП

Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“

През времето, когато бяха изслушани свидетелите се правеше сравнение от прокурорите на свидетелските им показания от преди 10 години и там, където имаше разминавания се правеха уточнения.

Също днес (13 януари) Софийският апелативен съд ще заседава по жалба на подсъдимия Николай Русинов – Чеци за изменение на мярката му за неотклонение „задържане под стража”. Николай Русинов е подсъдим за убийството на Яна Кръстева в Борисовата градина в София през 2011 година. Апелативните магистрати заседават за втори път по процеса, след като делото беше върнато от Върховния касационен съд.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес