При летенето винаги има риск и при полети на по-малка височина, рискът за авиокатастрофа и военен инцидент е по-голям. Натрупването на компромиси и преминаването от малка на пределно малка височина, е довела до фатален резултат от цялата ситуация на "Граф Игнатиево".
Още: Страхува ли се Сарафов от Гешев: Кандидатът за главен прокурор не се е отказал от охраната си
Още: Издирването на Ники от Конаре се насочва в чужбина
Tова заяви проф. Димитър Недялков, бивш летец, а преподавател във Военната академия "Г. С. Раковски".
Още: Министерство на отбраната представя резултатите за инцидента с падналия самолет на "Граф Игнатиево"
Проф. Недялков бе категоричен, че човешки грешки са натрупани във Военновъздушните сили - нальотът и часовете са недостатъчни.
Още: Експерт: В ЕС нямаме унифицирано законодателство в областта на наркотичните вещества
Още: Втора дисциплинарка срещу прокурор от "Осемте джуджета"
Пред БНТ генерал-лейтенант Цанко Стойков коментира, че официалният доклад за катастрофата е коректен и дава яснота какво е станало. Стойков обаче поясни, че не се е запознал с целия доклад, но от разбраното публично досега той счита, че ситуацията е ясна. По думите му, вероятно загиналите пилоти не са катапултирали, защото до последно са смятали, че всичко е наред - но това той каза, че е негово мнение. Той определи като "евентуална възможност" информацията, че пилотите са имали 1 секунда, за да катапултират.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обещавали многократна печалба: 11 задържани за инвестиционни измами
Още: Издевателствал над майка си: Задържаха насилник в Монтана
От какво "боледуват" Военновъздушните сили?
Недялков посочи, че проблемът на авиацията и военната авиация е системен - начинът, по който системата е форматирана и не може да функционира пълноценнно. Това налага стриктен анализ не за последните 3 години, а за последните 30 години - в момента се събират плодовете за случилото се през последните десетилетия, коментира той в студиото на bTV.
Според него проблемът, от който страда ВВС е системен и касае отбраната на страната. Светът се намира във все по-сложна обстановка и системата да бъде приведена в състояние, което хората да имат професионален и социален стандарт в условията на мир, кризи и война. Хората, които в последните години са заемали важни държавни длъжности нивото им на управленски потенциал, не е отговаряло на това, което системата представлява, изтъкна проф. Неделяков.
Още: Анализ показа колко пари е спестила за четири години Електронната система на съдилищата
Още: Крадец задигна 12 климатика от правителствената почивна база в Слънчев бряг (ВИДЕО)
Военните ще го отнесат
Все още не е завършила работата на комисията, която проучва въпросът с наказателната отговорност, посочи генерал-лейтенант Цанко Стойков.
Проф. Недялков смята, че изпълниятелният състав на военните сили са поставени като заложници на грешните решения, които са се взимали през годините.
Проф. Недялков разкритикува и голяма част от законите в България, които пречат пряко за поддържането на военната техника в страната. Той даде пример със Закона за обществените поръчки.
На проф. Недялков му се иска да се направи системен анализ затова какво се е случило през последните 30 години във Военновъздушните сили, като пропуските да не бъдат отминати, а понесени с отговорност от съответните хора.
Проф. Димитър Недялков е на мнение, че военните ще отнесат вината за тежката катастрофа на авиобаза "Граф Игнатиево".
Още: Загиналите пилоти в Граф Игнатиево имали около 60 часа нальот за тази година