Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще обсъди кандидатурата на Ваня Стефанова за заместник-главен прокурор на заседанието си на 9 януари, четвъртък, предаде БГНЕС. Стефанова в момента е прокурор, завеждащ отдел 01 „Специализиран“ във Върховната прокуратура. Преди време е била и заместник-председател на ДАНС. Ако тя бъде избрана, заместниците на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов ще станат двама.
Още: Пореден протест в София против избора на Сарафов за главен прокурор (ВИДЕО)
Коя е Ваня Стефанова?
Още: Спират Сарафов: Приеха на първо четене промените в съдебната власт
Ваня Стефанова е родена през 1973 г. и е завършила специалност "Право" в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Кариерата ѝ включва дългогодишен опит като следовател и прокурор. През април 2010 г. тя е назначена в Софийската градска прокуратура, където работи по ключови дела, сред които и т.нар. афера "Костинброд", свързана с изборни нарушения. Основен обвиняем, но в крайна сметка без присъда, беше единствено Росен Желязков, сега предлаган от ГЕРБ за премиер на евентуалното следващо редовно правителство на България.
Престой в ДАНС и оставка
В периода 2013-2015 г. Стефанова заема поста заместник-председател на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС). През февруари 2015 година напуска агенцията. В официалното съобщение официални мотиви няма посочени. Според Mediapool мотивите за оставката на Стефанова са свързани със скандалната разработка "Червей", тъй като част от действията на агентите по нея са били съгласувани именно със Стефанова.
Тя бе зам.-председателят на ДАНС, упълномощен да отговаря за специалните разузнавателни средства (СРС) в отсъствието на Владимир Писанчев. По закон председателят на агенцията (или упълномощен от него заместник – бел.ред.) е длъжен да контролира и съгласува действията на подчинените си, свързани със СРС-та. По тази причина в доклада на Бюрото за контрол на СРС-тата по аферата "Червей" Писанчев бе посочен като пряко отговорен за експлоатирането на незаконни разузнавателни средства в продължение на 300 дни с обект – информационният масив на МВР.
Още: Сарафов предлага за свой заместник прокурор, свързан с Костинбродската афера
След приключване на този мандат, тя се връща в Софийската градска прокуратура, а през 2019 г. е повишена във Върховната касационна прокуратура след успешен конкурс.