Съдът прекрати делото срещу бившия зам. - шеф на ДПС Христо Бисеров за конфискация на имущество за 1 921 000 лева. Решението е взето вчера и е в резултат на тълкувателно решение на Върховния касационен съд, което казва, че при прекратено наказателно производство не може да се внася иск за конфискация на имуществото.
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Според експертите от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) има достатъчно доказателства, че имотите са от незаконно придобити доходи, но въпреки това нищо няма да бъде отнето от Бисеров.
Припомняме, че през март миналата година в Софийския градски съд (СГС) тръгна процес за конфискация на имущество на Христо Бисеров, доведения му син Ивайло Главинков и съпругата му за близо 2 милиона лева. Бисеров беше обвинен, че през 2012 г. е представил в Сметната палата декларация с невярно съдържание, като не оповестил сметките си в банка в Швейцария.
Той беше обвинен и, че в периода 13. 12. 2012 г. – 21. 02. 2013 г., в условията на продължавано престъпление, е извършил финансови операции с имущество (314 529 щатски долара и 117 192 евро), за което е знаел или предполагал, че е придобито чрез престъпление. Последвали са откриване на влогове /срочни депозити/, теглене на суми в брой, както и банкови преводи към свързани търговски дружества, регистрирани и в офшорни зони /Сейшелски острови/.
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Доведеният син на Бисеров - Ивайло Главинков, беше обвинен, че за същия период по банков път е придобил 314 529 щатски долара и 117 192 евро, за които е знаел или е предполагал, че са придобити от престъпление.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник
Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване
Бисеров напусна парламента и ДПС на 3 ноември 2013 година. Тогава не беше оповестено с какви мотиви той излиза от политиката, но стана ясно, че преди да се реши на тази крачка, Бисеров е бил привикан от почетния лидер на ДПС Ахмед Доган. После Бисеров беше оправдан на три инстанции, а от ДПС му възстановиха членството в партията.
Бисеров е едно от знаковите лица на Прехода. Той беше депутат в периодите 1991-2000 и 2005-2013 година. Бисеров се изгради като политическа фигура в СДС, където беше известен и с прякора си Сивия кардинал. През 2000 година обаче напусна партията, заедно с друга знакова фигура – Йордан Цонев, известен и като Данчо Ментата, защото публично призова тогавашния премиер Иван Костов да подаде оставка. Съответно, заедно с Цонев, Бисеров влезе в редиците на ДПС и отново стана част от парламента.
Не бива да се забравя, че по времето на кабинета Костов именно Христо Бисеров беше човекът, движещ приватизацията в България посредством изградени структури на ключови места в изпълнителната власт и местната администрация – оттук и прякорът му Сивия кардинал.
Още: Множество сигнали за бомби в училища в страната
Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско
И още
Заради тълкувателното дело на ВКС, КПКОНПИ трябва да оттегли 19 иска за 21 790 660 лв. за отнемане на незаконно придобито имущество. Всичките попадат в хипотезата на случая "Бисеров" - при прекратено наказателно производство не може да се внася иск за конфискация на имуществото.