Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът на ЕС обяви за незаконни високите глоби за неплатени тол такси у нас

06 декември 2024, 07:20 часа • 1507 прочитания

Съдът на Европейския съюз обяви за незаконни високите глоби, които Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) налага на тежкотоварните автомобилни превозвачи за незаплатени участъци от тол системата в страната ни.

Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София

Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов

Решението на съда в Люксембург е от 21 ноември и за него съобщиха браншови организации, като Камарата на автомобилните превозвачи в България и Европейския транспортен клъстер, пише в. "Сега".

ОЩЕ: Отново: Гладкото събиране на тол такси се отлага

Проблеми с тол системата

Те отдавна алармират, че има сериозни проблеми с тол системата в България, и че налаганите санкции на превозвачите, за които се установява, че пътуват без платени такси, са прекомерно високи, като част от тях са дори недействителни или не са по вина на шофьорите.

Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци

Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС

Глобите, които АПИ налага са фиксирани, независимо от тежестта на извършеното нарушение. Например имуществената санкция за фирма нарушител е в размер на 2500 лв., а глобата за физическо лице - 1800 лв., като се предоставя възможност за освобождаване от административна отговорност, ако се плати „компенсаторна такса“ от 750 лв. Освен това тези глоби се налагат както за частично, така и за изцяло незаплатени пътни такси.

В повечето случаи участъци от маршрута на камионите в страната се оказват неплатени не по вина на шофьорите, посочват от Камарата на автомобилните превозвачи. Причината е, че плащането на тол такси не се отчита заради бъгове в тол системата. Контролните органи обаче принуждават превозвачите да платят „компенсаторната такса“ от 750 лв. дори и в тези случаи, без да им се даде възможност да заплатят в определен срок нормалната тол такса за недекларирания участък, която е далеч по-ниска от "компенсаторната".

ОЩЕ: АПИ: Още три фирми ще събират тол таксите, но ще им отнеме време да се интегрират

"Българската държавата не може вече да се преструва, че проблеми не съществуват, защото в подкрепа на нашите твърдения се произнесе и Съдът на Европейския съюз", посочиха от камарата.

Още: Верижна катастрофа в София, в едната кола са били семейство Паси

Още: Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство

Решението на съда на ЕС

Съдът на ЕС е определил, че налаганите от АПИ глоби противоречат на основния принцип за съразмерност на имуществената санкция с тежестта на извършеното нарушение.

Решенията на Съда на ЕС са задължителни за националните съдилища на страните членки. Затова сега се очаква в нашите съдилища да бъдат съборени всички начислени глоби за неплатени на тол такси от тежкотоварни автомобилни превозвачи. Вече приключили дела в полза на АПИ може да бъдат възобновени и този път да бъде отсъдено срещу неправомерно начислени глоби за превозвачите.

До произнасянето на Европейския съд се стигна след запитване от Административен съд - Хасково по повод образувано пред него дело, в което транспортна фирма оспорва издадения срещу нея от АПИ електронен фиш за налагане на имуществена санкция за неплатена тол такса.

ОЩЕ: Заради Световната банка: Превозвачи се опасяват от поскъпване на тол таксите, искат одит

Според Съда на ЕС е нарушен принципът на пропорционалност. Съдът посочва още, че не се допуска система от наказания, която предвижда налагане на глоба или имуществена санкция с фиксиран размер за всички нарушения на правилата. А освен това предвидената възможност за освобождаване от административно-наказателна отговорност чрез плащане на "компенсаторна такса" с фиксиран размер от 750 лв., също е в противоречие с правото на ЕС.

От Камарата на автомобилните превозвачи настояват за бъдещи промени в тол системата, които да доведат до по-високо таксуване на транзитния трафик през страната и конкурентно предимство на българските превозвачи, а оттам и на българския бизнес и потребител. "Тол таксите са най-справедливият начин за пътно таксуване, но за целта трябва да има и адекватна пътна инфраструктура", припомнят от бранша.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес