Разследването за смъртта на 16-годишното момче, което на 14 февруари 2021 г. почина след токов удар от необезопасена улична шахта в София, ще бъде спряно. Това казаха за в. "Сега" от Софийската градска прокуратурата. От там увериха, че всички възможни следствени действия са извършени, но тъй като няма нормативна база за контрола върху шахтите, не може да се проследи кой е нарушил правилата и чии действия са довели до смъртта на тийнейджъра.
ОЩЕ: Токов удар от шахта уби младеж в София преди 2 г. и още няма виновни
На "стендбай"
Спиране на делото не значи, че то се прекратява. То остава на "стендбай" в очакване някога да бъдат установени нови факти, които биха го раздвижили, или да изтече давността за разследване и така то да влезе в графата с прекратените по давност дела, по които не е повдигнато обвинение.
Разпитани са много свидетели, събрана е много документация. Но така и не е установено кой последно е пипал по кабелите в шахтата, обясниха от прокуратурата.
ОЩЕ: След смъртта на дете от ток в София още стърчат оголени жици
Отдел "Киберсигурност" на ГДБОП изследва записи от охранителни камери, на които се виждат няколко души около злополучната шахта малко преди инцидента. Записите обаче са били с много лошо качество и експертите не са успели да извлекат информация от тях. Въпросните работници са били облечени със светлоотразителни жилетки, но надписите по тях не са разчетени, т.е. не е ясно чии служители са. "Ето защо по делото бяха изискани нови справки от Столична община, както и от държавни и частни институции и бяха възложени оперативно-издирвателни мероприятия на органите на МВР", обясни прокуратурата преди 2 години. Явно нищо от това не е дало резултат.
Непосредствената причина за токовия удар, убил детето, беше съобщена дни след инцидента - оголен кабел, от който е протекъл ток по металната рамка на шахтата. Очевидци твърдят, че преди момчето да стъпи върху шахта към пешеходния светофар на бул. "Иван Гешов" и да загине, работници без отличителни знаци са я отваряли и са работили в нея. Проблемният кабел е един от захранващите павилионите. Кабелът като трасе не е проблем. Но след поставянето му не е имало никакъв контрол, смятат от държавното обвинение.
От прокуратурата негодуват, че и до момента не е създаден регистър на шахтите и това размива отговорността за тях. Достъпът до тях е свободен. Те дадоха като пример, че дори не е установено дали шахтата е публична общинска или публична държавна собственост, макар и това да няма пряко отношение съм спирането на делото.
ОЩЕ: Видеозаписи с лошо качество спъват разследването за убитото от ток дете в София
Веднага след трагедията тогавашния кмет на София, а сега депутат Йорданка Фандъкова (ГЕРБ), се ангажира с поставянето в "спешен порядък" на алармена система върху шахтите в столицата, за да бъде ясно кога са отваряни, кой извършва манипулации в тях и кой носи отговорност.
На четвъртия ден след като детето загина, дългогодишният главен архитект на район "Триадица" Иван Шишков напусна поста си, но пък това не му попречи да бъде регионален министър в кабинета на Гълъб Донев, а преди това беше и зам.-регионален министър.