Специализираната прокуратура не ни позволи да оповестим информация за бившия депутат Делян Пеевски. Това заяви заместник-председателят на ДАНС Станислав Станчев по време на заседание на временната парламентарна комисия "Магнитски".
Той поясни, че държавната агенция е предоставила информация на държавното обвинение и добави, че те биха могли да предоставят данни, но само, ако получат разрешение и имат документ, потвърждаващ това.
Атанас Славов от "Демократична България" посочи, че в момента срещу Пеевски се извършва прокурорска проверка, а не разследване и считат за неправомерна забраната да се изнася информация, тъй като няма разследване срещу бившия депутат.
Председателят на временната комисия в Народното събрание Надежда Йорданова от "Демократична България" изрази негодувание срещу това, че българските институции са се оказали неспособни да засекат "корупцията" на Божков и Пеевски и се е стигнало до ситуация, в която чужда държава изобличава действията им.
Йорданова изрази разочарование и от отказа да се предостави информация заради следствената тайна. Според нея обществото има право да знае какво се е случило и защо контролните системи в България не са сработили и ни беше "зашлевен шамар, защото не работим добре". Тя каза, че е изключително притеснена от това, че държавното финансово разузнаване и БНБ не виждат проблем в създалата се ситуация.
"Мисля, че колегите около тази маса не са изненадани, че в момента в който се получава проблем, прокуратурата го скрива под пелената на следствената тайна. Това е сериозен въпрос, който трябва да получи решение. Не може по сериозни въпроси, въпроси от които се разбира, че финансовата система е била застрашена, да бъде отказвана информация", каза Йорданова.
Тя попита подуправителя на БНБ дали рискът от корупция фигурира в системите за оценка на риска от изпиране на пари. "След санкциите по "Магнитски" направихте ли нова оценка за това дали и колко са ефективни тези системи, които до 2 юни явно сте считали за ефективни", попита тя. От думите на Миленков се разбра, че ще се прави преглед на оценките на риска, а терминът "корупция" бил неясно дефиниран в българското законодателство.
"Вие видяхте реакциите и на финансовото разузнаване, и на подпуправителя на БНБ. Аз съм изключително обезпокоена, че те проблем не виждат. Вие да чухте, че след 2 юни са започнали проверки, които да установят защо не са сработили мерките? Аз не чух такова нещо. Разбра се, че активната информация за рискови сделки е започнала да идва след 2 юни. Ние какво, трябва да разчитаме само на международните партньори, за да ни свършат работата тук ли? Това е абсолютно недопустимо", коментира пред журналисти Надежда Йорданова след края на заседанието на комисията.
По време на заседанието и в отговор на депутат стана ясно, че от ДАНС не могат да разкрият дали финансовото разузнаване знае за изтеглените от намиращия се в Дубай обвиняем бизнесмен Васил Божков 70 млн. лв. и се разбра, че на такъв тип транзакции може да се противодейства в 15-дневен срок.
От "Има такъв народ" поискаха да се предостави информация дали има свързани лица с Пеевски, които да са давали средства за протестите, а Тома Биков от ГЕРБ попита дали има настоящи депутати, които имат връзка с лица от списъка "Магнитски".