Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Специализираната прокуратура: Няма образувано дело срещу Асен Василев

23 март 2022, 19:10 часа • 3587 прочитания

Говорителят на Специализираната прокуратура Христо Кръстев заяви, че няма образувано досъдебно производство срещу вицепремиера и финансов министър Асен Василев. Припомняме, че по-рано днес вътрешният министър Бойко Рашков каза, че главният прокурор е образувал досъдебно производство срещу вицепремиера.

Кръстев припомни, че след промени в НПК от 2017 година досъдебните производства се образуват за извършени престъпления, а не срещу конкретни лица. Съгласно процесуалния закон, ако в рамките на досъдебното производство се съберат доказателства, че има извършено престъпление, както и за неговия извършител, тогава се пристъпва към предявяване на обвинение, съобщава БНТ. Според НПК досъдебните производства се образуват от орган по разследването, следовател или прокурор от първоинстанционната прокуратура, компетентна да разследва конкретни престъпления. Висшестоящи прокурори нямат право да образуват досъдебни производства.

В Специализираната прокуратура е подаден сигнал от петролна компания, в който се твърди за проведена среща между представител на компанията и вицепремиера и финансов министър Асен Василев. Срещата била по инициатива на Василев след като от компанията публично направили предложение за прилагането на мерки за намаляване на цената на горивата у нас.

В сигнала до прокуратурата се излагали факти и обстоятелства за съдържанието на разговора по време на тези среща. Съгласно законовите си задължения Специализираната прокуратура е образувала предварителна проверка, в хода на която се проверява достоверността на изнесените в сигнала данни и твърдения за извършено длъжностно престъпление (нарушение или неизпълнение на служебно задължение с цел набавяне на облага за себе си или за друго лице).

Миналата седмица компанията "Инса Ойл" разпространи до медиите позиция, в която заяви, че ще сезира прокуратурата заради изказвания на Василев. Според "Инса Ойл", пред bTV вицепремиерът си признал за "уговорка" по отношение на цените на горивата в България. "За бензина стана ясно - "Инса ойл" и "Сакса" са двете вериги бензиностанции, които са вдигали цените нагоре, без да има предпоставка за това", каза Василев тогава. В позицията си, "Инса Ойл" обаче счита, че Василев не дал никакви смислени и категорични аргументи за това обвинение.

На 14 март Комисията за защита на конкуренцията обяви, че на база получената информация инициира предварително проучване, в хода на което анализира публично достъпни данни и такива, които са служебно известни на комисията. Установено било, че в множество медийни публикации се посочват две вериги бензиностанции, които са предлагали масовите автомобилни горива на цени, надвишаващи пазарните на 2 март, 2022 г. В допълнение Комисията установи, че същите две дружества са основни доставчици и търговски партньори на едно от дружествата, подало сигнал пред нея, както и едни от основните участници на пазара на производство и внос, търговия на едро и дребно с горива.

КЗК установи и, че от началото на годината се наблюдава постоянно увеличение на цените на дребно в страната, като най-сериозен ръст е в периода 02-03.03.2022 г. Тогава средната цена на бензин А 95 достига 2,78 лв./л, а цената на автомобилен дизел е на 2,82 лв./л. През разглежданият период най-високи ценови стойности са наблюдавани на бензиностанции от веригите "Круиз" и "Инса ойл", като на 02.03.2022 г. на бензиностанция "Круиз" средната цена на литър гориво е била 3.14 лв./л. за бензин 95 и 3,13 лв./л. за дизелово гориво. На бензиностанции от веригата Инса ойл на 03.03.2022г. средната цена на бензин А 95 и дизелово гориво е на цена от 2,98 лв./л. Данните са взети от специализираната платформа fuelo.net.

Според КЗК, може да се направи основателно предположение за наличие на забранено картелно споразумение, забранено от Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), от страна на "Сакса" ООД и "Инса ойл" ЕООД. За тези дружества са събрани данни, че в периода 02.03.2022 г. – 11.03.2022 г. неоснователно са определяли /фиксирали/ продажни цени за крайни клиенти, от което е налице ограничаване или нарушаване на конкуренцията на съответния продуктов и географски пазар, казва КЗК. Това тяхно поведение може да бъде насочено към извършено нарушение на антитръстовите правила по чл. 15 от ЗЗК, което поведение има за цел или резултат предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията на съответния пазар, уточняват от КЗК. В хода на разследването КЗК ще проучи поведението и на другите участници на пазара на горива, като при наличие на достатъчно данни кръгът на разследваните търговци на горива може да бъде разширен и допълнен.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес