След три години съдът глоби „Топлофикация София“ за обгазяване

21 февруари 2024, 11:04 часа • 6218 | прочитания

Административният съд в София потвърди наложена от РИОСВ – София еднократна санкция на „Топлофикация София“ ЕАД. Става въпрос глоба за ТЕЦ „София – Изток“ в размер на 161 625,07 лв. Причината е наднормено съдържание на азотни оксиди и въглероден оксид в емисиите от вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух.

Още: Съдът го защитава, МВР се готви да го депортира: Нов епизод в историята на саудитски бежанец

Още: "Добре, че децата са във ваканция": Кола се преобърна между две училища в София (СНИМКИ)

Прави впечатление, че нарушението е констатирано след извършена оценка на представен и утвърден Годишен доклад за 2021 г. Били са направаени собствени непрекъснати измервания на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от „Комин № 1 - Енергийни котли № 1, 2, 3 и 4“ и приложенията, като неразделна част от него.

ОЩЕ: Държавата се готви да изкупи 1.6 млрд. лв. дълг на "Топлофикация - София"

Наша проверка не успя да намери документите по делото, за да се види точно за какво замърсяване на въздуха става въпрос и дали в него се споменава нещо за горене на боклуци от страна на ТЕЦ-а - вероятно те още не са качени онлайн. 

Още: Няма да бъде съдена: Майката, убила децата си във Вакарел, не е разбирала какво прави

Още: "Ще се отърват от нея": Ако продължи да говори за Пеевски, ще кажат, че Теодора Георгиева е на записите на Пепи Еврото

Как ни вреди обгазяването

Азотният двуокис е газ, който прониква освен в дихателните пътища и в кръвоносната система, а това води до промени в кръвонсните съдове. Така се увеличава вероятността за сърдечно-съдови инциденти и всички други съдови заболявания.

Азотният диоксид е причина още за белодробна болест, астма и бронхит.

Въглеродният оксид е отровен газ, който няма мирис и вкус. Вдишвайки го, може да ни стане лошо и може да убие, ако сме изложени на високи нива.

ОЩЕ: След обгазяването на София: Терзиев смени шефа на общинското предприятие за третиране на отпадъци

Още: Бившата жена на Петьо Еврото го "разпозна" - проговори за срещи с българския европрокурор

Още: Бащата на мъжа, нападнал метеоролози на връх Мургаш, започва гладна стачка

След вдишване на въглероден окис, той влиза в кръвта ни и се смесва с хемоглобина (частта от червените кръвни клетки, която пренася кислород около тялото ви), за да образува карбоксихемоглобин. Когато това се случи, кръвта вече не е в състояние да пренася кислород и тази липса на кислород кара клетките и тъканите на тялото да отказват, а това води до фатален край.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес