Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще спасяват "Вера Су" чак през април

13 октомври 2021, 16:24 часа • 3607 прочитания

Има и вероятност собственикът на "Вера Су" да предприеме действия по спасяването му, а такава операция не може да бъде извършена по-рано от април заради метеорологичната обстановка. Това каза капитан Валентин Енчев, изпълнителен директор на ИА "Морска администрация", цитиран от БНР.

Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген

Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър

Корабособственикът все още не е обявил "Вера Су" за потънало имущество. В четвъртък сутрин се очаква уреждане на правния му статус. Той може да бъде обявен за тотално погубен, тогава ще започне търг за избор на компания, която да го извади.

Държавата също може да се намеси пряко, ако корабът представлява заплаха за околната среда и водите, утачняван от ИАМА.

Няма изтичане на товар от “Вера Су” в концентрации, които биха замърсили морската среда и биха повлияли на флората и фауната в района,  заради кризата със заседналия край Камен бряг кораб.

Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер

Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“

Представителите на морската администрация увериха, че има оправдание за това, че в момента не се прави нищо и посочиха бурното море.  Венцислав Иванов каза, че корабът в момента е стабилно седнал. Не се очакват разцепвания или разчупвания в обшивката му. Две са пробойните на кораба, които са малки. Има обаче съмнения, че е наводнен нарочно.

Припомняме, че вчера в интервю за Actualno.com съпредседателят на партия "Зелено движение" и депутат в 46 НС от ДБ Борислав Сандов каза:

"Останалата част от потопеното корабно оборудване, двигател, мотор и т.н., трудно ще бъдат изнесени, без да нанесат щета. Много е важно да отчетем две неща. Замърсяване има от деня на стигането на товара до брега, защото е имало пробив и беше установено, в денят, в който аз бях там, на петия ден, се взеха проби, три дни по-късно излязоха анализите и резултатите и се установи, че има замърсяване на морската среда точно от азотни частици, азотни съединения.

Другото, което е важно да се каже, че този товар, както е в момента, замърсява Черно море като цяло. Но в много малки мащаби, ако остане така в кораба и малко по малко се просмуква в морето. Ако обаче се стигне до по-лошата хипотеза, която при лошо време е много вероятна, корабът буквално да се разцепи под напора на вълните. Той сега издържа на първите големи вълни, защото беше в някаква степен укрепен и защото вече е полегнал на дъното, там е плитко. Но ако се стигне до разцепване, това означава точково силно замърсяване. И периметърът от 15, 20, 30 мили остава буквално в най-тревожната част, защото, особено за дънните обитатели, които трудно се придвижват, това просмукване на тези азотни съединения през хрилете, буквално изгаря хрилете им и те се задушават. Така че всичкият калкан и друга дънна риба на практика е в много тежко състояние. Отделно в средносрочен и дългосрочен план настъпва така наречената еутрофикация, което е едни специфични процеси на цъфтеж на фитопланктон, за който много хора ще си кажат "а, чудесно", но всъщност не е чудесно. Това нещо ще създаде щети за цялата екосистема в района, всичките рибари, на които сега им е жътвата, сега е най-силната част от техния сезон и които са в района на практика ще претърпят щети. Мидените ферми, които са в района също. А в дългосрочен план това ще създаде едни условия по Северното черноморие или в зависимост от това как се движат морските течения, ще очертаят един не особено приятен за туризъм морски бряг.

Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“

Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес