Наясно сме с това, което е минало като официални проверки и с констатациите, които са стряскащи, каза пред БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) за проверките на Министерството на земеделието и горите за т.нар. виртуални животни. Досега НОКА многократно сигнализира за проблема и предлага мерки, но едва сега са били предприети и направени проверки без предизвестие.
Още: "Бавносъдието" постави нов рекорд: Дело за 100 лева се точи 14 години
Още: Сарафов поиска главата на високопоставен окръжен прокурор
На случаен принцип са проверени около 70 ферми с различна големина с налични 6 500 животни в регионите на Шумен, Търговище, Варна, Бургас, Ямбол и Сливен, поясни Караколев. По думите му в над 20 не са открити никакви животни.
„Проверявани са ферми в диапазона между 100 и 200 животни основно. Това, на което са се натъкнали проверяващите е, че в една част от тези ферми въобще не е имало животни. В друга част е имало такива, само че без нужните идентификатори или с различни такива. Намерили са ушни марки в кесийки. Това е действителността.“
Министерството предлага да се въведе модул, с който трите институции, работещи с – Агенцията по храните, Фонд „Земеделие“ и МЗХГ да имат по-бърз обмен на информация, уточни Симеон Караколев.
Още: Скрити в дървени стълби: Хванаха контрабандни цигари
Още: Родила сама, без лекари, в леглото: Родилка ще съди болница
„Следващата стъпка е да се увеличи процентът на проверяваните ферми. В момента Фонд „Земеделие“ проверява около 5% може би от всички бенефициенти.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: “Магнитски“ няма да им се размине: Експерт за санкциите срещу Пеевски и Горанов
Още: Само за месец: Четирицифрено число задържани за наркотици
Друго предложение е да се ограничи броят на ушните марки, с които да разполагат стопаните и те да не бъдат повече, отколкото са им необходими.