Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сделката за държавния дял в EVN била проверявана от ДАНС още преди 8 години

06 март 2019, 07:14 часа • 3322 прочитания

Агенти на ДАНС специално са проверявали сделката за продажбата на държавния дял в трите електроразпределителни дружества. Това стана ясно от думите на икономическия министър Емил Караниколов пред съда, по време на поредното заседание по делото срещу Симеонов Дянков, Иво Прокопиев и Трайчо Трайков.

В качеството му на финансов министър, Дянков, заедно с Прокопиев, са обвинени в длъжностно престъпление за продажбата на държавния дял в EVN, а в качеството му на икономически министър Трайков е обвинен, че не е положил достатъчно грижи за поверено му държавно имущество т.е. държавния дял в EVN. Специално Дянков беше обвинен, че като длъжностно лице е разпоредил на изпълнителния директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (бел. ред. - сегашният икономически министър Емил Караниколов) да възложи изготвяне на приватизационна оценка за целите на приватизацията на остатъчния държавен дял в размер на 33% от капитала на "ЕВН България Електроразпределение" АД на избрания инвестиционен посредник "Булброкърс" ЕАД. Това не трябвало да се прави от Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол, а от „независими оценители“, защото така разпореждал Закона за независимите оценители. Иво Прокопиев пък бил подбудител на тези действия, според прокуратурата, с което се облагодетелствала негова фирма - "Булброкърс".

Според прокуратурата, държавата е била ощетена с 1 276 618 лв. заради Дянков и Прокопиев. Държавното обвинение счита и, че тримата мениджъри на "Булброкърс" (изпълнителният директор на "Булброкърс" Радослав Рачев, Петър Василев и Любомир Евстатиев) оценили за по-малко пари 51 612 акции и щетата от това била 7 457 553 лв. От действията на Трайков държавата е загубила близо 21 млн. лв., казва прокуратурата, пише в. "24 часа".

Пред съда Емил Караниколов е говорил общо около 5 часа и е казал, че бившият ръководител на БФБ Бистра Илкова го предупредила за манипулация в продажбата на държавните дялове в ЕРП-тата. Илкова обаче не му казала в какво точно ще се състои манипулацията. Самата Илкова отрича да се е срещала с Караниколов.

През 2011 година Караниколов подал сигнал до ДАНС и двама агенти направили проверка. 

Агентите обяснили на Караниколов, че най-чистият механизъм за продажба на държавни дялове е през фондовата борса. Караниколов говорил и с шефовете на борсата, които го уверили, че манипулации не може да има защото сървърът е в Германия. "Накрая май се оказа, че не е в Германия, но това е друга тема", вметна министърът.

Според Караниколов слабостта в цялата сделка с миноритарните дялове била, че Надзорният съвет на Агенцията за приватизация не можел да осъществи последващ контрол. Затова самият той държал за сделките да бъде избран международен инвестиционен посредник, а не български. "Но ми беше отговорено от един от двамата министри, че няма смисъл да търсим международен посредник", каза Караниколов, без да уточни кой министър. На уточняващия въпрос на прокурора Емил Петров: “Защо?”, министърът на икономиката обясни: "Защото възнагражденията не са големи".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес