Днес в Специализирания наказателен съд в София се проведе първото съдебно заседание по дело на Европейската прокуратура в България. Подсъдимият - главен експерт от Български държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ), е в ареста от началото на септември 2021 г. и е изправен пред съда за първото си изслушване по дело за подкуп, съобщиха от Европейската прокуратура.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Подсъдимият Т. Д. получил подкуп от И. Г. – земеделски производител и собственик на фирма.
И.Г. кандидатствал за финансиране по схеми и мерки в рамките на Програмата за развитие на селските райони на ЕС 2014–2020 г., чийто управляващ орган в България е Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Съгласно процедурите на ДФЗ И.Г. имал право както да кандидатства, така и да получава субсидии. Той трябвало да ги получи през декември 2020 г., но те така и не пристигнали.
През януари 2021 г. той решава да вземе нещата в свои ръце и започва да търси някой, който да му помогне. Негов приятел му дал името и мобилния телефон на Т.Д. - главен експерт в ДФЗ.
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Двамата се срещнали и Т. Д. обяснил, че знае защо някои плащания закъсняват и че може да му помогне, ако му плати 5000 лв. (2558 евро). Казал, че ще му уреди нещо сред колегите и ще повлияе да се разрешат плащанията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
След първите срещи и още преди даването на подкупа И.Г. получил някои първоначални субсидии. След като И. Г. платил подкупа, получил общо почти 600 000 лв. (306 790 евро) по няколко схеми и мерки от Програмата за развитие на селските райони чрез ДФЗ.
Това обаче не е краят на бизнес отношенията между двамата. И. Г. платил и друг подкуп от 5000 лв. (€2558) няколко месеца след първия, за да не се извършват по-нататъшни проверки относно неговите субсидии и кандидатстване или ако бъдат извършени, да приключат положително за него.
За ареста на Т. Д. съобщиха от Главна прокуратура на България през септември 2021 година.
Още: Верижна катастрофа в София, в едната кола са били семейство Паси
Още: Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство
"След проведена под ръководството на Окръжна прокуратура-Пловдив съвместна специализирана полицейска операция на ГДБОП-МВР и СБОП-Пловдив, на 02.09.2021 г., на бензиностанция в гр. София е задържан 36-годишен главен експерт в Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) – гр. София, непосредствено след получаване на белязани по реда на Закона за специалните разузнавателни средства парични средства в размер на 5000 лева“, се сочи в съобщението й.
Окръжна прокуратура - Пловдив му повдигна тогава обвинение за търговия с влияние за това, че в периода от 27.02.2021 г. до 02.09.2021 г., в Пловдив и в София, при условията на продължавано престъпление, двукратно е поискал и приел от собственик и управител на търговско дружество, регистрирано в с. Строево, обл. Пловдив, дар, който не му се следва - пари, възлизащи на обща сума от 10 000 лева, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица при държавен фонд „Земеделие“, във връзка със службата им - престъпление по чл.304б, ал.1, вр. с чл.26, ал.1 от НК.
Работата по случая е започнала в края на месец юли 2021 г., във връзка с подаден в ГДБОП-МВР сигнал от земеделски производител от обл. Пловдив, който е кандидатствал по 9 схеми и мерки за подпомагане на Държавен фонд „Земеделие“.
В хода на разследването тогава било установено, че задържаният служител на ДФЗ поискал от земеделския производител по 5000 лева за всяка от деветте схеми, по които е кандидатствал. Срещу тази сума му гарантирал, че няма да има проблеми с контролните органи на ДФЗ. До задържането му обвиняемият е поискал и получил на два пъти суми от по 5000 лв., за да упражни влияние при вземане на решения от други длъжностни лица при държавен фонд „Земеделие“ за наличието на основания за плащания по Схемите за обвързано подпомагане на плодове и зеленчуци.
Извършени са личен обиск, претърсвания и изземвания на автомобили, на два домашни адреса и на едно служебно помещение. Иззети са преносими флаш памет, лаптоп, служебен компютър, 2 мобилни апарата, записки и др. Разпитани са свидетели.
Предвиденото от закона наказание за престъплението, в което Т. Д. е обвинен, е лишаване от свобода до 6 години или глоба до 5000 лв.