Не могат да се правят генерални констатации, че всичко е било купено и че предсрочните избори са били нечестни, при положение, че изборите са такива, каквато ни е организационната култура. Вярно е, че част от политическите лидери се изкушават да използват нечестни практики, но политическите партии, които присъства в парламента, трябва да са си дали сметка, че подобен подход се връща като бумеранг към тях с възхода на популистките партии.
Това мнение изрази пред БНТ Ваня Нушева, изборен експерт от „Прозрачност без граници“.
Още: Депутатите в 51-вия парламент: Разпределението според БНТ
Каква тряба да е ролята на МВР в изборите?
Според нея трябва да бъдат предприети мерки в борбата срещу купения вот, когато приключи изборният процес. Явленията като купен вот, контролиран вот и семеен вот не могат бъдат преборени с шумни полицейски акции, посочи Нушева. И добави, че със само една шумна акция, при която се арестуват дребни престъпници, не може да се разкрие цялата схема при купуването на гласове.
Ваня Нушева изтъкна, че е ключова ролята на МВР за борбата с купения вот, както и за насилието на журналисти по време на предсрочните парламентарни избори. Няма как толкова лесно да бъдат събрани доказателствата срещу купуването на гласове, а трябва да бъдат събрани доказателствата на терен, а не инцидентно, настоя Нушева.
Още: Бившият МВР министър Калин Стоянов падна в капана на лапсусите и правописа
Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) посочи, че предсрочните парламентарни избори са били много по-изострени в сравнение с предишните избори. Около 1000 секции на изборите са били рискови. Ако МВР се фокусират върху въпросните 1000 секции и се намерят купувачите на гласове, едно такова усилие би ограничило подобен купен вот на следващи предсрочни избори.
Според Безлов, за да се разкрие коя партия купува гласове трябва да се използват специални разузнавателни средства.
Още: Финални резултати: "Величие" остана извън парламента с 3.999%