Близо 2 години след ареста на строителния бизнесмен Велико Желев по обвинения за изнудване прокуратурата отказва да проведе качествено разследване и опитва да прекрати производството. Два пъти обаче съдът отменя прекратяването и нарежда по разследването да се работи. За това съобщи Bird.bg във Facebook. Актът на Софийския апелативен съд отпреди няколко дни, който е втора инстанция, определя, че постановлението за прекратяване на наказателното производство трябва да бъде отменено и досъдебното производство трябва да се върне на прокурора за продължаване на разследването, пише в. "Сега".
ОЩЕ: Велико Желев: Министър Шишков е подведен, изнасям бизнеса си от България
Доказателствата не са анализирани качествено
През 2023 г. прокуратурата обяви, че Желев е обвинен, че на 24 февруари 2023 г. в София, на бул. "Цар Освободител" № 6 (там се намират офисите му) с цел да набави за себе си и за другиго имотна облага, направил опит да принуди Б. А., чрез сила - нанесени са удари в областта на лицето и тялото - да поеме имуществено задължение чрез подписване на записи на заповеди и разходни ордери за обща сума от 68 000 лева. Деянието е придружено с причиняване на лека телесна повреда и е извършено от повече от две лица, посочваше прокуратурата. Желев първоначално беше задържан, но след това прокуратурата го пусна под гаранция от 20 000 лв.
ОЩЕ: Велико Желев се наоплаква от политиците и се закани да се изнесе от България
Сега съдът смята, че по досъдебното производство не са изчерпани възможностите за събиране на доказателства и че постановлението за прекратяване на наказателното производство не е основано на пълен и всестранен анализ на доказателствените източници.
Според съда прокуратурата необосновано приема, че трябва да отхвърли без допълнителна проверка показанията на пострадалия Б.А. Показанията му са отхвърлени "въз основа на съждения, които нямат или процесуална, или логическа опора", пише още в определението на тричленния състав на Софийския апелативен съд. Без мотиви са отхвърлени и показанията на двама свидетели, които подкрепят показанията на пострадалия. Вместо това, без да се основава на никакви доказателства, прокурорът прави предположение, че Б.А. е получил травмите си, след като е напуснал офиса. Съдът сочи конкретно какво трябва да извърши прокуратурата, за да се приеме, че е разследвала обективно и всестранно.
ОЩЕ: Велико Желев излиза от ареста срещу гаранция от 20 000 лв.
През 2023 г. МВР претърси офисите на Желев в центъра на София. Полиция влезе и в къщата му в курорта "Св. св. Константин и Елена". Иззети са веществени доказателства, документи и компютри, беше обявено тогава.
Велико Желев е бивш шеф на АПИ в правителството "Сакскобургготски", бивш съветник на министъра на регионалното развитие на Тройната коалиция и настоящ шеф на "Хидрострой", която е един от най-големите в строителния и пътния бранш. През последните години тя изпълнява проекти за стотици милиони левове.
"Сбогуването на лицето, което е подало сигнала, с фирмата е станало пред 44 човека, тогава му е връчена заповедта за дисциплинарното уволнение и спрямо него не е имало никакво насилие", обяви адвокатът на Велико Желев Менко Менков пред bTV тогава и обясни, че списък с тези 44 души е предаден на прокуратурата.
От дружеството ВДХ обясниха, че служителят е бил дисциплинарно уволнен от длъжност директор "Строителство", защото се е облагодетелствал чрез нарушения за сметка на работодателя си. Срещу него бил подаден и сигнал в прокуратурата, по който и досега няма данни какво се е случило.