Прокуратурата ще плати над 25 000 лева обезщетение заради инсценировката на столични полицаи, довела до образуване на дело за хулиганство срещу двама младежи.
Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско
Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК
През 2013 година младежите бяха арестувани и после бити в столичното Първо районно управление, а за капак след това бяха обвинени в хулиганство за скъсана полицейска униформа.
Една от потърпевшите - Александра Стоилова, заведе иск срещу прокуратурата, а през пролетта Софийският градски съд ѝ присъди обезщетение от 13 000 лева за неимуществени вреди от незаконните обвинения, както и 6000 лева за платения адвокатски хонорар, пише lex.bg.
На втора инстанция Софийският апелативен съд (САС) обяви, че обезщетението е твърде малко и присъди още 5500 лева на Стоилова. Така общата сума нарасна до близо 25 000 лева. Още: Новите шефове на МВР във Варна - със стари прегрешения, дори за уволнение
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Историята
Какъв е старият случай - на 15 септември 2013-та година вечерта арестуваните впоследствие момче и момиче са били на Нощта на театрите, а на връщане решили да се приберат пеша. Минавайки покрай Първо РПУ, видели трима полицаи, след което чули силно изщракване, за което по-късно разбират, че е било от счупена чистачка на полицейска кола. След това въпросните трима полицаи ги арестуват, като момичето обясни пред медиите, че са нападнали приятеля й, а тя се е опитала да получи разумно обяснение за действията им. На двамата е повдигнато обвинение за хулиганство и късане на униформа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Кадрите от камерата в Първо РПУ, които „Господари на ефира” излъчват, показват друго. В 5:13 часа на 15 септември 2013 година момичето е вкарано в ареста, малко по-късно е доведен и приятелят й, който е закопчан с белезници към пейката. В 5:20 в стаята влиза и въпросният полицай, "обект на агресия" - Кристиян Стоянов, но неговият пагон не е скъсан, той движи свободно дясната си ръка и от записа ясно личи, че няма и следа от разпран ръкав. В 8:19 ч. камерата засича отново полицая Кристиян Стоянов - той минава край камерата и крие дясното си рамо, вече е без жълтата жилетка и ясно се вижда, че ръкавът му вече е разпран. Още: МВР онемя за компроментираните шефове на ОДМВР-Варна
Прокуратурата отказа да образува досъдебно производство срещу униформения, защото се довери на показанията на колегите му.
След заведена жалба до Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)държавата бе принудена да признае, че разследване не е проведено и се споразумя да плати обезщетение от 5500 евро на Стоилова.
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
Всичко това не доведе до прекратяване на наказателното дело срещу нея и Иван Цонев, което продължи още 6 годинидо 2019 година.