Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Прокуратурата извади СРС-та срещу президента

28 януари 2020, 16:45 часа • 13214 прочитания

Прокуратурата е установила данни за висока степен на вероятност за съпричастност към престъпна дейност на президента. Това съобщиха от пресцентъра на Прокуратура на Република България. Тук можете да видите СЪОБЩЕНИЕТО.

Прокуратурата разпространи аудио файлове (които можете да чуете на сайта на Прокуратурата.) по разследване на назначаването на Десислава Радева във ВВС. Президентшата беше ПР на институцията, като в кампанията на Радев за президент излезе информация от Инспектората на Министерството на отбраната (тогава министър беше Николай Ненчев), че Радева - тогава с фамилия Генчева и във фактическо съжителство с Радев, е назначена неправомерно за пиар на ВВС и е съчетавала две щатни длъжности. При въпрос на Actualno.com Радев директно отрече, на пресконференцията след победата си на президентските избори, а две години след това КПКОНПИ не откри конфликт на интереси при държавния глава - заради изтекла давност. Антикорупционната комисия провери и други твърдения тогава - че ВВС плащали наем на жилище в София, в което Румен и Десислава Радеви живеели заедно и за сделка на президента от 2010 г., когато той е купил апартамент от 143 кв. м в столичния квартал "Гео Милев" за 168 хил. лв. "От събраните по преписката доказателства не се установи Румен Радев и Десислава Радева да са живели на един и същ адрес и да имат общи деца за проверявания период", пише в решението на КПКОНПИ. Антикорупционната комисия казва и, че сделката с апартамента в "Гео Милев" е от 2005 година, а тогава още не е имало Закон за конфликт на интереси и Радев не е заемал висша публична длъжност.

Именно по тези теми прокуратурата пусна запис на телефонни разговори, с участието в един от тях на мъж, чийто глас прилича на този на Румен Радев - какви документи и информация да се дават на Антикорупционната комисия, съответно какво е запазено и унищожено, тъй като Радев и съпругата му отдавна не са служители на ВВС. Освен това има разговор именно на тема как Радева не била длъжна да казва къде живее.

Ето какво публикува Прокуратурата:

"Предвид призива на президента към главния прокурор на Република България да обясни мотивите си за отправеното питане към Конституционния съд за задължително тълкуване на чл. 103 от Конституцията, високия обществен и медиен интерес, Прокуратурата на Република България предоставя следната информация:

В хода на образувано и водено от Специализираната прокуратура наказателно производство, наблюдаващите прокурори на 22 януари 2020 г. са извършили цялостен анализ на доказателствената съвкупност, включително и на приобщени по делото веществени доказателствени средства (събрани чрез използването на специални разузнавателни средства експлоатирани от ДАНС, спрямо командира на ВВС генерал-майор Цанко Стойков). При така извършения анализ са констатирани данни и доказателства „за висока степен на вероятност за съпричастност към престъпна дейност, предмет на разследване, на лице, заемащо висша държавна длъжност – президент на Република България, като установените евентуални престъпни действия не са свързани пряко с изпълнение на службата му“.

Анализът на проведените телефонни разговори разкрива, че същите са по повод вероятно извършвана проверка от КПКОНПИ по отношение на г-жа Д.Р. (вероятно Десислава Радева). Наблюдаващите прокурори считат, че може да се приеме във висока степен на достоверност предположението, че пълното извършване на тази проверка на КПКОНПИ е била осуетена поради укриване на документи.

С постановление от 23 януари 2020 г. наказателното производство е спряно, тъй като съгласно Конституцията на Република България държавният глава се ползва с имунитет, изразяващ се в неотговорност за действията, извършени при изпълнение на служебни функции, със изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията (чл. 103, ал. 1 от КРБ) и неприкосновеност за задържане и за възбуждане на наказателно преследване (чл. 103, ал. 4 от КРБ). Наблюдаващите прокурори са приели, че това би било единственото правилно процесуално решение при липса на трайна практика на КС и ВКС, като всяко друго такова може да бъде предприето, респективно осъществено в нарушение на забраната за наказателно преследване срещу президента.

Във връзка с горното, Прокуратурата на Република България публикува постановление за спиране на наказателно производство от 23 януари 2020 г., от което е заличена информацията нямаща отношение към посочената причината за спиране на наказателно производство, ведно с част от ВДС (аудио-файлове). Постановлението можете да видите ТУК.

Предоставената информация се разпространява след разрешение на наблюдаващите прокурори по реда на чл. 198 от НПК.

Прокуратурата на Република България заявява, че всички поставени на вниманието на обществеността въпроси, са подробно изяснени в отправеното от главния прокурор на Република България искане за задължително тълкуване на чл.103 от Конституцията и така публикуваните материали от досъдебното производство."

Actualno.com припомня, че частният случай с Десислава Радева отправя към два по-големи проблема.

Първият е, че президентът Радев върна кандидатурата на главния прокурор Иван Гешев за второ гласуване във ВСС, което още тогава създаде подозрения за предстоящ ответен удар, въпреки уверенията на главния прокурор, че това е в рамките на процедурните правила, които той приема и към които няма реваншистка нагласа. 

Вторият и по-дълбок проблем отвежда към по-широк сблъсък на геополитическите влияния у нас и подозренията за намесата на Русия в кампанията на президента Румен Радев. Той се задълбочи след като България изгони заподозрените в шпионаж руски дипломати, за които може да прочетете ТУК.

С първата реакция на разкритията на прокуратурата можете да се запознаете в този материал!

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес