Пътуващите, които използват популярния уебсайт за хотелски резервации Booking.com, получиха предупреждение да не се поддават на измамни имейли, в които се иска да потвърдят плащане. Станало е хакване на системата за електронна поща на Booking - т.е. фалшивите имейли идват от самата система на сайта.
Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
През последните седмици редица клиенти са се свързали с британското издание Observer, като са заявили, че са получили фалшиви мейли от системата на Booking.com.
Каква е измамата?
Във всеки от случаите клиентът се е регистрирал или е трябвало да се регистрира в хотел, който е резервирал чрез Booking.com. В имейла, изпратен от noreply@booking.com, се твърди, че престоят им може да бъде отменен, ако не предадат данните на банковата си карта.
Ако не го направят в рамките на четири или 12 часа (според различните мейли), резервацията ще бъде анулирана. Уведомленията за имейла се появиха и в приложението на компанията, пише The Guardian.
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
От Booking.com категорично отричат системата им да е била хакната - вместо това обясняват случващото се с "пробив в имейл системите на хотелите партньори". Но засегнатите хотели казват, че това не е възможно да е станало при тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Тежки присъди за двама българи в Гърция, опитали да източат банкови карти
Примери
Читателката на Observer Джулия Беридж казва, че е била принудена да анулира банковата си карта, след като е последвала инструкциите в имейла, който привидно е получила от уебсайта. По-рано този месец тя била отседнала в хотел в Марсилия за две нощувки на стойност 349 евро.
Електронното писмо, съдържащо искането за измамно плащане, очевидно е изпратено от стандартен имейл адрес на Booking.com. В него е имало връзка към резервацията и всички данни за престоя ѝ. Тя казва, че фактът, че в приложението на телефона ѝ се е появило известие за съобщението, я е накарал да мисли, че то е истинско. Въпреки че не е загубила пари, тя е въвела данните на картата си.
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Снимка: iStock
Кейт Райт, която работи в областта на цифровата търговия, обаче няма такъв късмет. След като отговорила на същия имейл, ѝ било взето второ плащане. Когато разбрала, че е била таксувана два пъти, тя се обърнала към Booking.com, но служителите на колцентъра ѝ казали, че това, което твърди, е "просто невъзможно".
"Накараха ме да се почувствам като истеричка - от колцентъра отказаха да повярват, че измамници са изпратили имейл, използвайки системата на Booking.com. Но след два дни в крайна сметка получих съобщение от хотела, отново чрез Booking.com, в което се казваше, че системата е била пробита, че хотелът знае за това, но не съобщава на клиентите си", разказва тя.
Това не е първи сериозен проблем за популярната платформа. Наскоро хотелиери обвиниха Booking, че задържа с месеци плащанията на клиентите им. Тогава компанията влезе в обяснителен режим, заявявайки, че става дума за опити за фишинг измами през определени профили, които имат нужда от допълнителна проверка.
Още: Измама за 1 млн. лв.: Мъж накара осем души да изтегля кредити и да му дадат парите