Повдигнаха обвинение на зам.-министъра на външните работи Христо Ангеличин. Обвинението е за злоупотреба със служебно положение заради престъпване на Закона за обществените поръчки.
Още: Тежка катастрофа край Варна с 3 коли - има жертва и ранени
Още: Нападнаха екип на Спешна помощ в село Камено край Бургас
Досъдебното производство е образувано от Софийска градска прокуратура по сигнал на Кристиан Вигенин и касае действията на заместник-министъра по повод закупуване на компютърни телефонни централи в 12 задгранични представителства на страната ни, информира БГНЕС.
Според обвинението в периода от 17.11.2016 г. до 05.12.2016 г. в гр. София, като длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – заместник-министър на външните работи, нарушил служебните си задължения с цел да набави за „Б.“ООД облага и от това са могли да настъпят значителни вредни последици за МВнР в размер на 429 422 евро /839 876,43 лв./, както и нарушаване на принципите на равнопоставеност и недопускане на дискриминация, свободна конкуренция, пропорционалност, публичност и прозрачност от страна на МВнР като публичен възложител на обществени поръчки.
Със своя заповед от 08.10.2015г. министърът на външните работи е упълномощил Христо Ангеличин да наблюдава и контролира дейността на структурни звена Дирекция „Бюджет и финанси“, Дирекция „Управление на собствеността и материално – техническо осигуряване“ и Дирекция „Сигурност“.
Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора
Още: Военните отново помагат в издирването на Ники от Конаре
Във връзка с предстоящото председателство на Р България в съвета на Европейския съюз, от МВнР бил изготвен „План за подготовка на българското председателство на съвета на ЕС през 2018 г.“. Според този план подмяната на централите трябвало да бъде извършена през 2017 г., след изпълнение на обществена поръчка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пътните полицаи провериха над 10 хиляди превозни средства преди Бъдни вечер
Необходимата сума за подмяната на телефонните централи била над определения от ЗОП праг, което е налагало провеждане на открита процедура.
Вместо това, а и в нарушение на забраната за разделяне на обществените поръчки, не била проведена обществена поръчка, а Ангеличин разпоредил на ръководителите на 12 задгранични представителства /ПП – Брюксел, ЗП – Брюксел, ПП – Женева, посолства – Париж, Рим, Виена, Берлин, Брюксел, Варшава, Стокхолм, Анкара и ГК Истанбул/ да заплатят незабавно на посочено от него търговско дружество/ „Б“ ЕООД/ общо сумата от 429 422 евро / 839 876,43 лв./.
На всеки посланик били изпратени оферта от това дружество за телефонна централа, банковата сметка на дружеството и проформа фактура от дружеството с посочена сума.
Още: "Пишете ни": Прокуратурата с призив към пострадалите от BETL
Още: Обраха дома на президентския секретар Николай Копринков
Целта на Ангеличин е била да се облагодетелства дружеството с 429 422.00 евро.
Щети в този размер не са настъпили, тъй като след сезирането на прокуратурата и незабавно започване на проверка от ДАНС в МВнР, част от ръководителите не са предприели действия по закупуване на телефонните централи, а друга част от тях са предприели действия по връщането на парите.
В хода на разследването е изискана цялата документация по случая. Разпитани са по-голямата част от ръководителите на 12- те задгранични представителства.
Христо Ангеличин е с мярка за неотклонение „Подписка“. СГП е уведомила КОНПИ за повдигнатото обвинение на Ангеличин.
Разследването продължава.
Actualno.com припомня, че Софийска градска прокуратура образува досъдебно производство срещу ръководни длъжностни лица от Министерство на външните работи за престъпление по служба и безстопанственост.
Данните, оценени като достатъчни и послужили за образуване на разследването, се отнасят за непровеждането на обществена поръчка от МВнР по реда на Закона за обществените поръчки за осигуряване на въздушен транспорт, хотелски настанявания и медицински застраховки при служебни пътувания за служителите на Министерство на външните работи.
Вместо да се спази закона, тъй като са налице основания за провеждане на процедура за възлагане на обществена поръчка по реда на ЗОП, от МВнР са сключили две споразумения - от 15 януари 2016 г. и от 22 април 2016 г., с Министерство на земеделието и храните, по силата на които са ползвали услугите на търговско дружество чрез МЗХ. С това търговско дружество МЗХ е в договорни отношения след проведена обществена поръчка за осигуряване на въздушен транспорт, хотелски настанявания и медицински застраховки при служебни пътувания за служителите на МЗХ.
Целта е била да се облагодетелства търговското дружество, което не е имало сключен договор с МВнР, а само с МЗХ. По силата на двете споразумения МВнР се е задължило да заплати за 6 месеца на дружеството общо сумата от 700 000 лв. за самолетни билети, ваучери за хотелски настанявания и застраховки.
От това са настъпили значителни вредни последици за Министерство на външните работи, съобщават от прокуратурата.
Освен това от данните по делото е установено, че МВнР не са се възползвали от предоставените на МЗХ от търговското дружество големи отстъпки при доставяне на самолетни билети и ваучери за хотелско настаняване, въпреки, че са имали такава възможност. От това са настъпили щети на МВнР в размер на 148 000 лв.
В хода на разследването ще бъде изискана цялата документация от МВнР и МЗХ. Предстоят разпити на всички лица, имащи отношение към случая. Предстои назначаване на икономическа експертиза за установяване на точната стойност на причинените имуществени вреди за МВнР.
С постановление на ръководителя на СГП е разпоредено разследването да се проведе от следователи от следствения отдел на СГП. Указан е 2–месечен срок за разследване.