Мая Методиева, родена през 1979 г. във Враца, е пример за внезапен възход в бизнеса, който обаче приключва с обвинения за участие в мащабна престъпна схема, разкрита от разследването на Европейската прокуратура "Моби Дик", проверяващо потенциални измами с ДДС за 520 млн. евро.
В нея са замесени няколко мафиотски групи от различни страни в ЕС и вече се изпълняват заповеди за задържане на 43 заподозрени лица. От съобщението на Европейската прокуратура става ясно, че е издадена заповед за задържане на лица и в България.
Коя е Мая Методиева?
Според информация, разпространена от сайта Bird.bg, Методиева започва своята кариера с малък бизнес във фризьорството и козметиката, но през 2018 г. основава IT компанията “Солюшънс Ай Ти” ЕООД (справка на Actualno.com в Търговския регистър показа, че действително компанията е на Мая Методиева, а първоначалният ѝ капитал е 100 лв.). За кратко време фирмата отбелязва впечатляващ ръст в оборота – от нула до 43 милиона лева годишно (в момента, със свободен достъп в Търговския регистър може да бъдат видени годишните финансови отчети на фирмата от 2019, 2020 и 2021 година. Разликата между 2019 и 2021 година е сериозна - през 2021 година вече са вписани разходи за над 33 млн. лв., след като предишната година са били 23 млн. лв., а постъпленията през 2019 година са в размер на 208 000 лв). Още: Европрокуратурата разследва ЕНП за измама и корупция, Манфред Вебер е на фокус
Мая и съпругът ѝ Петър Методиев живеят в уютна къща в с. Герман и притежават апартамент в центъра на София. Въпреки това на 15 ноември 2024 г. Европейската прокуратура удря с операция “Моби Дик”, разкривайки, че компанията на Методиева е свързана с международна схема за източване на ДДС на стойност 390 милиона евро. Същата схема се ръководи от неаполитанската мафия Камора.
"ДДС Въртележката"
Схемата, описана от Европейската прокуратура, носи името “ДДС Въртележка” (VAT Carousel Fraud). Тя включва фиктивна търговия между компании в различни страни, управлявани от подставени лица. Разследването обхваща участници от държави като България, Австрия, Белгия, Италия, и още над десет други страни, уточнява офисът на Лаура Кьовеши. Още: Полицията разкри китайска подземна банка в Италия (ВИДЕО)
На върха на пирамидалната структура са Родолфе Балеара и Паоло Флавиния – организатори на схемата. Мая Методиева е определена като техен контакт в България. Според BIRD, тя е заподозряна, че е предоставила своята фирма за осъществяване на фиктивни търговски сделки, като е получавала комисионни за това.
Резкият възход на "Солюшънс Ай Ти"
Финансовите отчети на фирмата показват невероятен растеж. Както отбелязва Bird.bg, от оборот от 208 000 лева през 2019 г., компанията достига до 43 милиона лева през 2022 г., въпреки че има само двама служители. Общият оборот за четирите години надхвърля 123 милиона лева, като фирмата генерира и значителни печалби.
Методиева също така участва в други компании с италиански партньори, които обаче не подават финансови отчети. Нейният съпруг също има бизнес активности, свързани с италиански граждани, както и с фирма, регистрирана на китайски собственик. Още: "Всичко са изфабрикувани глупости": Първи коментар на обвинен от Европрокуратурата за измамите за милиони във Варна
Проверка на Bird.bg в Имотния регистър разкрива, че Методиева и съпругът ѝ притежават къща в с. Герман, както и апартамент на ул. "Иван Шишман" в София. Интересно е, че апартаментът е закупен с ипотека, което може би е опит за прикриване на луксозната придобивка.
В Италия тя притежава два апартамента за гости в Рим, които рекламира в групи за туристи. Тези имоти, разположени в престижни райони на столицата, допълват представата за нейните високодоходни начинания. Опитите на разследващия сайт да се свържат с Методиева за коментар са неуспешни – телефоните ѝ и тези на съпруга ѝ са изключени.