Оповестените публично от главния прокурор Иван Гешев пробиви в т.нар. централизирана система за случайно разпределение на делата (ЦССРД) ще бъдат отстранени, но на цена почти 40 000 лева, като в нея влиза и вторичен одит на направените доработки. Това съобщава Lex.bg, позовавайки се на собствени източници.
Кърпенето на системата става паралелно с внедряването на единната информационна система във всички съдилища, в която има отделен модул за случайно разпределение на делата.
Съгласно одита на ЦССРД, там има общо 23 уязвимости – 11 високо рискови, 2 със средно и 10 с ниско ниво на риск. Одитът е установил един неуспешен опит за проникване в системата, но целта на проверката не била да се търсят пробиви.
Като свидетели заради състоянието на ЦССРД бяха разпитани бившият правосъден министър Христо Иванов, IT експерти, участвали в работата група, която преди пет години даде насоки каква трябва да бъде системата, както и други. Пред Actualno.com Христо Иванов обясни какъв е проблемът - че системата е била временно решение и отдавна е трябвало да бъде изградено постоянно, с европари. Затова и Иванов попита ВСС какво е правил, та още няма постоянно решение.
Заради този случай ВСС реши да прекрати договора с фирмата "Смарт системс 2000", която поддържаше системата и да намери друга, която да отстрани уязвимостите.
През май ВСС е сключил договор с "Информационно обслужване". Дружеството се е съгласило срещу малко под 30 000 лева да отстрани нередностите в системата. Според уговорката между страните, преди да бъдат приети доработките, трябва да се извърши вторичен одит от независима фирма.
В края на юли "Информационно обслужване" е уведомило ВСС, че е готово с работата, а съветът от своя страна е влязъл в преговори с дружеството "Аматас", което всъщност откри уязвимостите, да извърши независимия втори одит. На заседанието си вчера бюджетната комисия на съвета е решила да плати 10 000 лева на "Аматас" за тази дейност. Ако то констатира, че Централизираната система за случайно разпределение на делата вече е сигурна, тогава ВСС ще приеме изпълнението на "Информационно обслужване".
По информация на Lex.bg, в договора между съвета и дружеството било предвидено, че срокът за извънгаранционното поддържане на ЦССРД е една година от момента на подписване на приемно-предавателния протокол или от внедряването на Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС), защото в нея има модул за случайно разпределение.
Поетапното въвеждане на ЕИСС обаче вече започна и се очаква да приключи на 14 септември. Така на практика от "поправената" Централизирана система за случайно разпределение на делата ще се възползват само административните съдилища и Върховния административен съд, които не са включени в ЕИСС.