Около 50 са официално регистрираните случаи на пострадали от трафик на хора годишно в Бургаски регион. Това каза за Радио „Фокус“ - Бургас Росица Янева секретар на Местната комисия за борба с трафика на хора в Бургас. По думите ѝ статистиката се получава ежегодно от Районна прокуратура – Бургас, но по наблюдения броят на случаите не е намалял в последните години.
"Разбира се, тази цифра не отговаря на реалния брой на пострадалите, тъй като това престъпление е много трудно доказуемо. Жертвите му обикновено не желаят да свидетелстват, а причините са обясними – страх и срам от това, че са се оставили да бъдат въвлечени в престъплението. Това са неща, които човек трудно обявява пред близките си. Дори първоначално жертвата да е свидетелствала пред органите на полицията, след това често се отказва от показанията си, поради което не се стига до ефективни присъди", обясни Янева. Тя добави, че две са основните форми на трафика в Бургаски регион – трафик с цел сексуална експлоатация и трафик на бременни жени за продажба на бебета в Гърция.
"Основната част от пострадалите, разбира се, са жени, а при около половината от тях престъплението се извършва с цел продажба на бебета“, каза още Янева. Тя добави, че в Бургас има два приюта за жертви на трафик.
"Констатираме, че жертвите много често са умни и образовани момичета от български произход, които са попаднали там от любов по някого, на когото са се доверили", каза Янева. По думите ѝ този метод на въвличане се нарича „lover boy“ и използва нуждата на момичетата да се почувстват значими и желани, с което те стават емоционално зависими и лесно манипулируеми.