Нашият глас трябва да бъде чут. Трябва да бъде казано ясно – българската прокуратура е и следва да остане независима, за да може да изпълнява своите задължения. Това заяви Огнян Дамянов от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Още: "Бавносъдието" постави нов рекорд: Дело за 100 лева се точи 14 години
Още: Сарафов поиска главата на високопоставен окръжен прокурор
Дамянов участва в Националното съвещание на прокурорите и следователите, което събра в София над 700 магистрати от цялата страна, посветено на темата за независимостта на държавното обвинение.
„Никога не съм очаквал, че ще ми се наложи да говоря по въпроса за независимостта на българската прокуратура и следствие. Прокурор съм от 23 години и половина. Време, в което непрекъснато бяхме реформирани. Бяхме реформирани от СДС, бяхме реформирани от НДСВ, от БСП, от ДПС, от ГЕРБ, от Реформаторки блок.
Бяхме реформирани от множество НПО-та, които получиха финансиране вероятно колкото да бъдат построени няколко съдебни палати, като тази на бул. „Витоша“. Бяха изготвени множество документи, пътни карти, стратегии, които не знам къде стоят, може би в чекмеджетата на някои бюрократи.
Още: Скрити в дървени стълби: Хванаха контрабандни цигари
Още: Родила сама, без лекари, в леглото: Родилка ще съди болница
В резултат на това нашата Конституция беше променена неколкократно в главата за съдебната власт“, заяви той пред магистратите и припомни, че само за последните малко над 10 години Законът за съдебната власт е променян близо 50 пъти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: “Магнитски“ няма да им се размине: Експерт за санкциите срещу Пеевски и Горанов
Още: Само за месец: Четирицифрено число задържани за наркотици
Според него българските прокурори и следователи винаги са приемали промените, но без да излагат своето становище. „Това е нашата грешка“, отбеляза Дамянов.
„Напоследък се чуват гласове за лустрация, за реподбор, каквото и да значи това. Това е тази червена линия, която ние не можем да допуснем да бъде прекрачена“, смята той, призовавайки политиците да провеждат каквито и да било реформи едва след „разумен и аргументиран дебат“, за да се стигне до „май-доброто възможно решение“.