Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обвинени за финансиране на тероризъм в Сирия на съд, нови разкрития за "българската връзка"

11 септември 2019, 20:00 часа • 7297 прочитания

Специализираната прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу шест лица – петима сирийци и българска гражданка, за участие в организирана престъпна група за финансиране на терористични организации, действащи на територията на Сирия. 39-годишната Исения Асенова е задържаната българска гражданка.

Още: Съд към бургаски прокурор: Не можеш да прекратиш делото срещу Митко Каратиста

Още: Домашен арест за собственика на конете, причинили катастрофата в Кюстендилско

Прокуратурата припомня, че участниците бяха задържани на 18 януари тази година, а събраните доказателства показаха, че те са действали като престъпна организация от началото на 2016 година.

Групата извършвала небанкови парични преводи по арабската система хавала, и по-конкретно - трансферирала финансови активи на терористичната групировка „Ислямска държава“ от контролирани от нея сирийски територии към Турция, България и други държави от Европейския съюз (Германия, Великобритания, Швеция).

Арабската „Хавала” е анонимна и добре работеща система за превод на пари без никакви документални следи. "Хавала" от арабски означава "прехвърлям".

Още: БХК публикува актовете, с които Сарафов управлява прокурорите

Още: Задържаха трима ало-измамници, единият е непълнолетен

Част от трансферираните от арабски държави пари били предоставяни на членове на терористични групи, пребиваващи на територията на Европа. Както получаването, така и предаването на средства, ставало срещу представяне на изписан на лист цифров код.

Един от основните участници в групата – сирийският гражданин Мустафа Алибрахим, е бил касиерът на хавала на територията на България. За прикритие на незаконното трансфериране на големи парични суми той ползвал две фирми, регистрирани у нас на негово име. Родственици на М.А, в т.ч. негови братя и братовчеди, по това време били главните „хавалдари“ в Турция, Великобритания и други европейски държави.

За паричните трансфери групата удържала като комисиона значителен процент от средствата и за кратко придобила ресурс, който инвестирала в друг вид дейност.

Обвинените купували високопроходими джипове и пикапи в Германия, България и Румъния, прекарвали ги през българо-турската и турско–сирийската граница и ги предоставяли на територията на Турция и Сирия на членове на терористичните организации Фронт Нусра, известна като Хаят Тахрир Ал Шам, на сирийския клон на кюрдската ПКК, както и на други въоръжени опозиционни групи.

Още: Тежка катастрофа с ранени под надлез „Надежда“ в София

Още: Задържаха 20-годишен, разпространявал вейпове и райски газ в София

Доказателствата по делото сочат, че обвинените купили, прекарали през територията на България и Турция и предали на терористични организации в Сирия автомобили на стойност 9 423 518.51 щатски долара, или 16 459 023, 19 лв. След придобиването на колите те били регистрирани в КАТ-София на името на български граждани, които веднага след регистрацията издавали пълномощни на предварително подбрани от групата шофьори за откарването им в Турция – най-често в градове до турско-сирийската граница. Там автомобилите били предавани на чужденци, предимно сирийци, които ги прекарвали във вътрешността на Сирия и ги доставяли на крайните купувачи, членове на терористични организации. Те от своя страна плащали колите на групата, отново по системата хавала. Част от въпросните автомобили били използвани за бомбени атентати.

Участникът в групата - касиер на хавала в България поддържал преки контакти със свои контрагенти - хавалдари, които развивали аналогична престъпна дейност в Сирия, Турция, Швеция, Германия, Франция, Великобритания и Унгария, и имали изградени собствени престъпни групи на национално ниво.

Всеки от участниците в „българската“ група е изпълнявал конкретни функции, свързани с организирането на нелегалните парични трансфери от и за чужбина, получаването и плащането на пари по системата хавала, документното оформяне на сделките с автомобили, регистрацията им, доставката им в Турция и Сирия.

Петима от обвиняемите по делото са в ареста с определени от съда мерки за неотклонение „Задържане под стража“, един е с парична гаранция от 20 000 лева.

Предстои Специализирания наказателен съд да определи дата за разпоредително заседание по делото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес