Сигнал за корупция до българската и руската прокуратура относно корупционни практики, свързани с "Южен поток", изпрати фондацията "Антикорупционен фонд". В нея влизат юристи, икономисти, журналисти и експерти, като създаването ѝ беше публично обявено в началото на лятото. Един от създателите е журналистът Николай Стайков.
Сигналът касае информация, която беше изнесена в американски и български медии. Става въпрос за следното:
1. На 30 декември, 2014 година в The New York Times е публикувана статия, посветена на българо-руските отношения с основен акцент на проекта "Южен поток". В статията е описано конкретно събитие, представляващо среща между руския депутат и специален пратеник на президента на Руската федерация Александър Бабаков и български заместник-министър (бел. ред. - в статията е споменато името на Божан Стоянов, който е заместник-министър на енергетиката през 2013 година. Стоянов нашумя с обжалване на информация от Комисията по досиетата, според която е бивш сътрудник на "Държавна сигурност"). Според "Антикорупционен фонд", тази информация повдига въпроси и сериозни съмнения за корупционни практики и следва българската и руската прокуратура да я проверят и да установят има ли престъпление.
2. Информация относно посещения на Александър Бабаков в България в нарушение на наложените му санкции през ноември 2014 година. Бабаков и неговият сътрудник Александър Воробьов са в списъка на ЕС и САЩ за забрана на влизане и запор на активи, известен като списък със санкции срещу висши руски лица. Допълнително, налице са и публикации във френската преса, в която са отразени данни относно финансиране на френски политически субекти със заем от руски банки, в които е замесено името на Бабаков.
От "Антикорупционен фонд" искат да бъде извършена проверка със следните акценти:
- кога и на какво основание Александър Бабаков е посещавал България;
- какви срещи е организирал и дали на срещите е присъствал и неговият сътрудник Александър Воробьов;
- осъществявали ли са те самостоятелни срещи с български лица от високите етажи на властта;
- с кои лица са били извършвани срещите, заемали ли са тези лица висши длъжности и дали на тези срещи не са били отправяни корупционни предложения или извършвани корупционни сделки, включително и във връзка с проекта "Южен поток";