Има над 80 случая на комуникация между педофили и деца. Всички са докладвани на прокуратурата. Лицата са установени и има повдигнати обвинения.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Това каза в интервю за bTV Явор Колев, началник на отдел „Трансгранична организирана престъпност” в ГДБОП.
"Тези хора обикновено са много добри психолози, защото преследват собствените си отвратителни нужди и в този нагон достигат до крайности", обясни Колев.
„Много малки деца, включително и моята внучка на 4 г., прекарват много време в браузване в интернет. Гледа клипчета, постоянно е в платформите за видео стрийминг. Там може да попаднеш и на много неподходящо съдържание. Но ние не трябва да ограничаваме, трябва да говорим с тях и да наблюдаваме това, което те правят, да сме наясно, че когато детето е с телефона или таблета, не е в безопасност”, коментира той.
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Експертът допълни, че има и много случаи на сексуално изнудване - хора от всякакво социално положение, самотни хора стигат до там, че се събличат пред камера и изпращат свои голи снимки, които се използват да бъдат изнудвани. Призовавам такива хора да се обръщат към нас за съдействие, допълни Колев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
Явор Колев разказа подробности и за системата „Амбър Алърт”, която подпомага дейността по издирване на изчезнали или отвлечени деца, като ангажира огромен кръг от обществото в тази дейност. Тя беше въведена у нас преди дни.
"На страницата на всеки един от потребителите на „Фейсбук” в България, които са над 4 милиона, в радиус от 200 км от изчезването на детето един постер, който съдържа всички данни за детето и евентуално за автомобил, с който то е било отвлечено", обясни Явор Колев.
"Обикновено информацията за изчезнало дете се получава в секторите „Издирване”, където родители или близки подават сигнал. Тази информация се прецизира, обработва се от специалистите от тези сектори и се подава на ГДБОП, където се изготвя този постер, съдържащ всички данни на детето – височина, ръст, години, актуална снимка", посочи той.
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
Идеята е всеки един потребител, ако забележи детето или автомобила, с който е било отвлечено, да се обади на посочен телефон в ГДБОП, който работи 24 часа в денонощието 7 дни в седмицата, разясни Явор Колев.
По думите му чрез тази система от 2015 г. до момента само в САЩ са установени и върнати в семействата си над 900 деца.