Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Масово престъпленията в България се вършат от деца и младежи

13 януари 2017, 07:30 часа • 2107 прочитания

Почти всяко второ престъпление е извършено от младеж, а всяко пето от дете. Това сочи статистиката на МВР.

Според данните 47,1% от всички престъпления са извършени от лица, които са на възраст малко над 18 години. Това означава, че само за месец младежи попадат под ударите на закона поне 4 хил. пъти, тъй като последните отчети на полицията показват, че за октомври са регистрирани близо 8500 престъпления.

Друг сериозен дял от престъпленията се пада на децата. Почти 20% от криминалните деяния са извършени от тях. По-малко са малолетните бандити. Непълнолетните, които са от 14 до 18-годишна възраст, обаче пълнят полицейските бюлетини ежедневно. От МВР дори отчитат скок на този тип престъпност с няколко процента в последните месеци. Най-често се касае за кражби, грабежи и разпространение на дрога. Има обаче  случаи на насилие и убийства, уточнява в. "Монитор".

По-стари данни показват, че голяма част от престъпленията в страната се извършват от хора, родени след 1980-та година. Основен проблем обаче са хлапетата. Всяко трето дете, което е извършило нещо нередно, задължително се превръща в рецидивист, като продължава да прави нови престъпления. Най-вече това са телефонни измами, джебчийски кражби и противообществени прояви.

Изводът на МВР за случващото е, че то се дължи основно на липсата на възпитание и отсъствието от училище. Заради това МВР е изготвило стратегия за подобряване на ситуацията, като има конкретни задачи и срокове за изпълнението им от други министерства. Например до края на 2018 година Министерството на образованието (МОН) трябва да изготви списък на всички деца, отпаднали от училище. Смята се, че голяма част от тях стават престъпници. Освен това е възложено МОН да ги реинтегрира обратно или иначе казано да ги върне в клас. Данни от последния мониторингов доклад за 2016 година показват, че годишно от образователната система отпадат 14 хил. деца. Той е изготвен от инициативата "България 2030". Голяма част излизат от класната стая заради системни отсъствия – около 1400, липса на пари или семейни проблеми. Последните са около 2300. Други, които също не са малко, спират да посещават часовете заради ранна сватба. Слабият успех за миналата година е принудил 71 деца да излязат за постоянно от класната стая.

Освен МОН, спортното министерство също е нагърбено със задачата да подсигури занимания на учениците, когато приключат часовете си. Според изготвената стратегия за превенцията на престъпността именно свободното време е един от факторите децата да тръгнат по грешния път. Ведомството на министъра в оставка Красен Кралев трябва да организира турнири, състезания и отборни спортове, за да занимава децата, когато не са в час. МВР пък от своя страна ще провежда ежедневни акции около школата, за да следи за употребата и продажбата на дрога. След като системите за видеонаблюдение на общината в София и тази на МВР бяха свързани, само на ден камерите покрай училищата записвали по 4 диска с информация, които се изпращали в полицията. На видеата се виждали съмнителните лица, които обикалят около училищата и търгуват с наркотици.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес