Разочарованието от постигнатото от европрокуратурата в България започва да се трупа все по-сериозно.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Поредният доклад на Европейската комисия за състоянието на законността и върховенството на правото в България беше категоричен – няма напредък в борбата с едрата корупция. На този фон Европейската прокуратура, водена от Лаура Кьовеши, още не е свършила нищо – нито по-значими присъди, нито дори по-значими запори на имущество: "Няма напредък": Европейската комисия иска от България повече присъди за корупция по високите етажи
Към края на февруари в съдебна фаза са 4 дела на европейската прокуратура в страната ни, посочва в. "Сега" на база проверка в деловодните регистри. А за няколко месеца втори обвинителен акт е върнат от съда на делегираните прокурори на европейското обвинение, за да си го поправят.
Още: За измама с пари от ЕС: Европрокуратурата обвини български млекопроизводител
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Случаят
СНИМКА: БГНЕС
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
Делото е за неверни сведения, с които се е целяло да бъдат усвоени европари. Подсъдим е И.Т. От оскъдната информация в определението, с което делото е върнато на прокуратурата, се разбира, че той е даден на съд, защото в началото на 2020 г. е представил пред Държавен фонд "Земеделие" в Пловдив неверни сведения - декларация и 5 данъчни фактури за добитите добиви и реализираната продукция от фирми, които човекът представлявал. По информация на Bird става въпрос за ферма за кокошки-носачки.
Съдия Емилия Колева приема, че по време на разследването са допуснати съществени процесуални нарушения, които ограничават правото на защита на И.Т. - да разбере срещу какви факти следва да се защитава. Тя цитира конкретно противоречие в обвинителния акт, което "действително може да се дължи и на техническа грешка, но води до неяснота". С други думи – не е ясно какво точно трябва да се докаже като факти, за да се установи вина.
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
Единствената присъда на европрокуратурата в България досега е заради субсидии за автосервиз. Всъщност това дори не е истинска присъда – обвиненият (жена) е глобена с 3000 лв.
Още: Фалстарт на дело за злоупотреба с еврофондове