Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Къде е октоподът в съдебната система": Съдия Атанаска Дишева с разкрития за влияния върху магистрати

09 януари 2025, 08:59 часа • 1633 прочитания

„Имаме данни, че съществува система за влияния върху магистрати. За съжаление обаче ние нямаме публична информация за успешно провеждане и разследване. От тези данни следва, че всъщност съществува система за манипулация на резултати по дела и на преписки. Понякога даже натиск на един магистрат може да окаже влияние на тези, които са встрани". Това заяви пред bTV Атанаска Дишева, която е член на ВСС от съдийската колегия.

Още: Спират Сарафов: Приеха на първо четене промените в съдебната власт

Къде е октоподът в съдебната система?

Тя заяви, че това противоречи на идеята за случаен подбор на магистрати и за обективно разследване.

Още: Спиране на Сарафов - добре, усмивки от Новоначалието - не толкова

„Чувала съм от много свои колеги, изпитвала съм го и върху гърба си - какъв ефект има подобна атака срещу един магистрат върху останалите. Сплашването в голяма част от случаите може да се окаже по-силно за тези, които стоят отстрани и наблюдават процеса“, заяви още тя.

Какво се случи с процедурата за избор на нов главен прокурор?

Припомняме, че на първо четене парламентът прие и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), част от които спират избора на новия главен прокурор. Депутатите имаха само няколко уточнения и гласуването мина без пререкания по детайлите.

С 222 гласа "за", без "против" и "въздържал се" те приеха промените, с които на практика се спира процедурата по избирането на Борислав Сарафов за главен прокурор. Тези текстове, както изборът на председателите на ВАС и ВКС, бяха включени в предложенията на ПП-ДБ и ИТН. Третият законопроект беше на "Възраждане" и събра 193 гласа.

Още: Като че ли от избора на главен прокурор зависи цената на ракията, виното и хляба

Какви са идеите?

Проектът на ПП-ДБ предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Според идеите, ако президентът върне предложената кандидатура (бел.ред. неофициалните очаквания са Радев да не подпише указа за назначаване на Сарафов), съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота. Поправките предвиждат прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС. Формацията предлага още критерии за избор на временни ръководител на ВКС и на ВАС и на и.ф. главен прокурор. Те предвиждат, че временно заемащите позициите не могат да са кандидати за поста. Освен това един и.ф. председател не може да е такъв за повече от 6 месеца. В момента Сарафов е и.ф., но е и кандидат за главен прокурор.

ПП-ДБ предлага още председателите на върховните съдилища и главният прокурор да не могат да бъдат назначавани за изпълняващ функциите. В момента председателят на ВАС Георги Чолаков, чийто мандат изтече, бе избран за временно изпълняващ функциите до избор за негов наследник. От своя страна, законопроектът на "Възраждане" предвижда, че пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС). В момента ВСС е с изтекъл мандат. Поправките им целят да се уреди въпросът с правомощията на органите на ВСС в случаите, в които те продължават да работят извън своя мандат. Проектът на ИТН предвижда ограничаването на правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган. Партиятата предлага в закона да бъде записано колко са заместниците на главния прокурор и какви са техните правомощия. Предлага се те да са двама и на тях да може да им се делегират само някои от правомощията. Запазва и това, че директорът на Националната следствена служба (НСлС) има статут на заместник на главния прокурор, припомня "Mediapool".

Вносителите предлагат и отпадането на правомощието на главният прокурор и неговите заместници да могат писмено да отменят или изменят прокурорски актове. По този начин се ограничава възможността за намесата им по конкретни прокурорски преписки. Друго предложение е създаване на общи събрания във всяко от нивата в структурата на прокуратурата.

ИТН иска еднакви правила за командироване за всички магистрати във всички структури на съдебната власт. Предлага се изцяло да отпадне възможността за командироване на незаета длъжност, а командироването да е допустимо само в случаите, когато магистрат от съответната структура е възпрепятстван да изпълнява длъжността си и не може да бъде заместен от магистрат от същата структура на съдебната власт. Като продължение на идеята, заложена в законопроекта, за ограничаване на правомощията на главния прокурор, се предлага той да може да командирова прокурори, само ако е невъзможно съответният административен ръководител да изпълни това си правомощие.

Още: Дълъг ли ще е пътят за блокирането на Сарафов или се връща старият модел в съдебната система? Анализ на АКФ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес