На 28.05.2020 г. от 09:30 ч. Апелативния съд в София ще гледа жалбите срещу оневиняването от Окръжен съд-Видин на четиримата обвиняеми, привлечени от прокуратурата като единствени виновници за трагедията с взрива в Горни Лом. Знаете, инцидентът се случи на на 01.10.2010 г., а при него загинаха 15 души. Това съобщиха от Асоциация на свободното слово “Анна Политковская” в писмо, изпратено до медиите.
"Очаква се да се даде думата на частния съдебен обвинител Димитър Димитров - баща на загиналия на 26 години Михаил, който протестира, че във внесения обвинителен акт прокуратурата не е привлекла длъжностни лица от висшата власт, които лично са допринесли за тази трагедия", уточняват още от организацията.
"При наличие на конкретни законови забрани за разглобяване на противопехотни мини от фирми, които не са производители и не разполагат с технология за тях, от властите са издавани разрешения за тази дейност в Горни Лом в нарушение на действащи и за България международни закони - Конвенцията на ООН за забрана на противопехотните мини от 1997 г., документа “Съвместно действие” от същата година на Съвета на Европа, Директива на ЕС от 2009 г., както и на българския Закон от 2012 г. за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната", казват още от Асоциацията.
"В жалбата си след преглед на 130-те тома от следствието и събраните по закона за достъп до обществена информация документи от институциите, заедно с Асоциация ”Анна Политковская” и Независимото дружество за защита правата на човека (НДЗПЧ), бащата сочи имена на длъжностните лица, които са били длъжни да спазват нормативните изисквания и да не издават разрешителните за трансфер от Гърция и разглобяване в Горни Лом на забранените противопехотни мини", се казва още в позицията на Асоциацията.
Става ясно, че Димитър Димитров иска в своята жалба съдът да върне за доразследване на прокуратурата делото, като заявява: “При така написан обвинителен акт, видинският съд с оправдателните присъди явно заявява, че е видял и други длъжностни лица, които прокуратурата трябва да привлече като обвиняеми. Нещо повече, международните договори и българският закон от 2012 г. изобщо не са посочени във внесения от прокуратурата в съда обвинителен акт, както и разследването е проведено само за периода до 2010 г., а се затаява истината за последващите четири години преди взрива", пише в своето становище Димитров.
Темата продължава и в тези материали.