Във връзка с извършените телефонни измами на територията на гр. Варна и относно превенцията към този род престъпна дейност, от ОДМВР- Варна съветват гражданите следното:
- Потърпевшите са на такава възраст, че не могат да вникнат в случващото им се по телефона. За това, всички техни близки трябва да ги информират периодично, като постоянно да им напомнят да не се доверяват на лица от телефонни позвънявания, а да прекъснат връзката изключвайки телефона от розетката;
- След това да позвънят на вратата на близък съсед и от неговият телефон да се опита да позвъни близък роднина или приятел, който да вземе инициативата в свои ръце;
- В никакъв случай гражданите не трябва да назовават имената и личните си данни, на когото и да било по телефона;
- При всички случаи, когато гражданин е станал жертва на телефонна измама трябва незабавно да се обърне към най близкото РПУ. Това важи особено и за неуспешните опити за измами, като трябва да се посочат всички подробности около случилото се (дата, времеви период, през който е получено обаждането) и др. Ако възрастта не им го позволява, техните близки трябва да подадат сигнала в полицията;
- На възрастните хора трябва да бъде обяснено, че по телефона не биха могли да пострадат, ако затворят слушалката или в директният разговор с измамникът изрекат, че това е измамна схема за която са чували по телевизията. Това обстоятелство ще накара мошеникът да се откаже и да позвъни на друг „абонат”;
- Широката общественост трябва да се запознае и с обстоятелството, че организаторите на този род престъпна схема вземат мерки само за своята сигурност, като не се интересуват какво ще стане с техните помагачи, които относително често биват залавяни от МВР и понасят цялата вина за извършеното престъпление. Такива са таксиметрови шофьори, които при нелоялност от своя страна - измамникът го предава на МВР, като се обажда на съответното РУП, продиктува телефона му или номерът на таксиметровата кола, която управлява.
- В допълнение хората трябва да са наясно и с друг особен факт в даването на пари на длъжностно лице от държавната администрация (държавни служители) най-общо се нарича подкуп, което от своя страна е престъпление от общ характер и се наказва съобразно действащото законодателство на Р България.
Този род престъпления засягат освен материално и емоционално потърпевшите. За изминалата година (2013 г.) телефонните измами бележат значителен спад. За периода януари – декември 2013 г. са регистрирани общо 28 случая на телефонни измами, а за същия период през 2012 г. – 94 такива. Важно е да се отбележи, че се е покачила възрастовата граница на потърпевшите, тъй като през 2012 г. по-голям процент от жертвите са на възраст между 60 – 80 години, а за 2013 г. потърпевшите от телефонни измами са на възраст над 80 г., като има и такива над 90 г.
Тази тенденция се свързва с масираната информационна кампания, организирана и реализирана съвместно от органите на МВР и средствата за масово осведомяване, която има за цел да информира обществото за случаите на телефонни измами, за най-уязвимите групи, за най-честите сценарии, за най-правилните реакции. Тези действия дават възможност да се пердпазят възрастните хората, които са обект на интерес от страна на извършителите, да се ограничат възможностите на измамниците и на използваните от тях схеми.
Като най-често използвани сценарии за въвеждане в заблуда са установени: „Спешна операция или лечение”; „Внасяне на гаранция или подкуп”; „Печалба от томбола или телевизионна игра”; „Баене за разваляне на магия”; „Предоставяне на социални помощи” и “Ремонт на жилището по програма на ЕС”; „Наемане на квартира”; „Заем на познат”.
ОДМВР – Варна съветва да обърнем внимание на своите възрастни близки, да не пропускаме да ги предупредим за възможността да станат жертва на измамници по телефона, да им обясняваме спокойно как да реагират и да действат. Така, заедно, да се опитаме да предотвратим реализирането на подобен род престъпления, преди да са се случили.