Иззети са 240 хил. лева и евро, предназначени за купуване на гласове

31 март 2021, 16:55 часа • 4972 | прочитания

Националното междуведомствено звено, създадено с цел бърза и адекватна реакция срещу престъпления, свързани с изборния процес, отчита към 31 март общо 144 сигнала за нарушения на изборния процес. По подадени сигнали компетентните прокуратури са възложили проверки по общо 163 бр. преписки. Образуваните до момента досъдебни производства за престъпления против политическите права на гражданите са общо 14. Задържани са общо 34 лица по ЗМВР.

Още: Съдът го защитава, МВР се готви да го депортира: Нов епизод в историята на саудитски бежанец

Още: "Добре, че децата са във ваканция": Кола се преобърна между две училища в София (СНИМКИ)

С оглед законосъобразното провеждане на изборите, насрочени за 4 април, ПРБ, МВР и ДАНС ежедневно анализират постъпващата информация. От направения анализ се извежда извода, че обвиняеми лица по образувани досъдебни производства за каналджийство, лихварство, пране на пари, наркоразпространение и други, изграждат престъпни мрежи по предлагане на имотни облаги с цел осигуряването на гласове в полза на определен кандидат, политическа партия или коалиция.

За гарантиране сигурността, опазване на обществения ред и ефективно противодействие на престъпления срещу политическите права на гражданите в страната, на 30 март са проведени специализирани операции в три области. Действията са извършени във връзка с образувани досъдебни производства за пране на пари и лихварство, по които има събрани данни, че се извършва и престъпна дейност, попадаща в обхвата на чл. 167-169г от НК.

Компетентните прокуратури са поискали налагането на запор по ЗМИП на сума в размер на над 425 000 лв., като от задържаните лица са иззети и около 240 000 лв. и евро в различни копюри, за които са налице данни, че са предназначени за купуване на гласове.

Още: Няма да бъде съдена: Майката, убила децата си във Вакарел, не е разбирала какво прави

Още: "Ще се отърват от нея": Ако продължи да говори за Пеевски, ще кажат, че Теодора Георгиева е на записите на Пепи Еврото

Националното междуведомствено звено ще предоставя ежедневна актуална информация, съобщиха от прокуратурата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес