В началото на годината прокуратурата образува проверка по изнесените данни за софтуера „Пегас“, която се извършва в пряко взаимодействие с ГДБОП и все още не е приключила. Това посочи зам.-министърът на вътрешните работи Венцислав Катинов по време на конференция в София на тема „Случаят „Пегас“: Как технологиите проникват в личното пространство и превземат демокрацията ни“.
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Катинов каза, че към момента употреба на софтуера „Пегас“ в България не е установена, като посочи, че това не означава, че няма. Той припомни, че незаконното му използване е престъпление по Наказателния кодекс.
Проверката на прокуратурата започна на 11 февруари. Изискана е информация от ДАНС, ДАТО и други институции. Тя цели да установи дали е извършвано неправомерно използване на софтуера "Pegasus" в държавни структури с цел нерегламентирано подслушване на български граждани.
Зам.-министърът отбеляза, че политиката на България за киберсигурността е в съответствие с тази на ЕС. По думите му софтуерът „Пегас“ е само върхът на айсберга, тъй като частният пазар за технологии процъфтява. Катинов посочи, че използването на шпионски софтуер не е ново явление, а индустрията е оценявана на 12 млрд. долара. За периода от 2012 г. до 2021 г. 74 държави са закупили подобни технологии, а десетки фирми са базирани в Европа, САЩ и Израел.
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
„Разкритията за „Пегас“ показват, че се намираме в една нова и не толкова удобна реалност, в която сложни шпионски инструменти се продават на свободния пазар. Има необходимост от подобряване на регулацията и повишаване прозрачността в сектора“, коментира Катинов, пише БТА.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник
Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване
Евродепутатът София инт Велд представи първоначалните изводи от предприетата проверка, свързана с програмата "Пегас" за проникване в мобилни електронни устройства.
"Всички държави от ЕС използват шпионски софтуер", заяви тя и уточни, че не всички европейски страни признават за използването на подобни програми, както и че не всяка от тях непременно нарушава европейските правила. По нейните думи най-големите нарушения са установени в Гърция, Унгария, Полша и Кипър. Евродепутатът посочи, че България и Кипър са разпределителни точки за подобен софтуер.
ОЩЕ: Проверка на ЕП: Всички държави от ЕС използват шпионски софтуер
Още: Множество сигнали за бомби в училища в страната
Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско