"Национален приоритет е борбата с киберпрестъпността. Компрометирането на междуфирмената кореспонденция с фалшиви айбани е най-честото престъпление с огромни щети. На всеки четири дни български фирми стават жертва на такова престъпление", съобщи Явор Серафимов, директор на ГДБОП по време на международен форум, посветен на киберпрестъпността в София.
Още: Кои са най-големите рискове пред бизнесa за 2023 г.
Наблюдава се увеличаване на компютърните престъпления в България, заяви Владимир Димитров, шеф на дирекция "Киберпрестъпност" към ГДБОП.
"Най-често това са фишинг атаки с фалшиви айбанове, инвестиционни измами, предлагащи бързи печалби чрез вложения в различни по вид фалшиви проекти, и не на последно място измами чрез сайтове за покупка на автомобили", каза Димитров, цитиран от БНТ.
"Два или три пъти годишно български компании губят големи суми пари, измамени с подменен имейл и банкова сметка.Обикновено на всеки 3-4 дни при нас се явява фирма, която е пострадал от манипулация на комуникацията между техния контрагент и обикновено сумите, които губят се около 20-50 000 евро", допълни той.
Още: Германия обвини българка от колцентър в киберпрестъпление за 14 млн. евро
По повод последната хакерска атака, при която бяха откраднати 12 млн. лева от българска фирма, той обясни, че става въпрос за нигерийски престъпни групи, които са специализирани в този тип киберпосегателства.
Заместник-министърът на вътрешните работи Стоян Темелакиев заяви, че противодействието на киберпрестъпността е сред приоритети на МВР. За целта се инвестира в експерти, повишаване на тяхната квалификация и техническо обезпечаване. Без координирано международни сътрудничество няма как адекватно са се отговори на кибер заплахите, посочи още Темелакиев.