Намирането на изчезнали деца чрез системата „AMBER Alert – изчезнало дете“ става възможно и у нас, благодарение на съвместната работа между Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) и Facebook. Българските потребители на социалната мрежа също ще могат да помагат в търсенето на отвлечени или изчезнали малчугани.
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
Това стана ясно по време на съвместна пресконференция на ГДБОП, МВР и служители в отдел "Сигурност" на Facebook, предаде репортер на Actualno.com.
България е едва 15-тата страна в света, която ще се присъедини към проекта за сигнализация AMBER във Facebook", заяви Емили Вачър, директор „Сигурност“ в социалната мрежа.
Директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов обясни, че ако някой има информация за изчезнало дете след като е видял сигнала в социалната мрежа, може да се обади на телефона към ГДБОП - 982 8353, на който отговаря служител 24 часа, 7 дни в седмицата. Спиридонов допълни, че ГДБОП работи отдавна със социалната мрежа, като поводите са най-различни, но приоритетно касаят сигурността и престъпления срещу деца в интернет пространството.
Още: Иван Гешев загуби делото за 20-те заплати, които искаше от прокуратурата
Още: Нова версия за изчезналото дете със Синдром на Даун: Отвличане с цел сексуално изнудване
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По време на пресконференцията стана ясно, че апликацията „AMBER Alert“ е помогнала на 900 изчезнали деца в Америка да бъдат спасени и върнати при семействата им.
Откъде тръгва историята "AMBER Alert"?
Още: Удължиха ареста на мъж, заловен с 10 кг наркотици в София
Още: Изчезват ли половин милион лева от бюджета за борба с домашното насилие? Активисти алармират
Емили Вачър хвърли повече яснота около историята на системата на Facebook. Всичко започва от отвличането на малкото момиченце Амбър от Далас, Тексас. През 1996 г., докато то карало колело пред дома, било отвлечено от мъж с черен пикап пред очите на брат си и техен съсед.
„Амбър никога не се връща вкъщи и нейният убиец никога не е идентифициран. Тъй като това е било отвличане, което се е случило пред свидетели, на полицията са дадени много сведения, които биха могли да помогнат за нейното спасяване. Но годината е била 1996 г. и не е имало начин бързо да се споделя информация с общността, мобилният телефон е бил все още футуристичен. Facebook също не е съществувал през тази година – неговият създател Марк Зукърбърг е бил все още брилянтно хлапе в средното училище. Но невероятно развитие на иновациите и технологиите са въздействали по огромен начин на методите, чрез които разследваме и откриваме изчезнали лица. Преди 20 г. полицията е разпространявала информация във вестниците и във вечерните телевизионни програми, но това е ставало бавно и некоординирано и хората не са могли да помогнат по най-добрия начин“, каза още Вачър.
Тя обясни, че днес всички от най-големите иновации са направени чрез сътрудничество на организации за защита на децата, частния сектор и правораздавателните органи.
Eмили Вачър
Как работи системата?
„AMBER Alert – изчезнало дете“ представлява система, свързана с приложението на Facebook, която дава възможност на правоохранителните органи да изпратят съобщение, съдържащо актуална снимка и информация за издирваното дете, до всички потребители на социалната мрежа, намиращи се в радиус от 200 км от локацията на изчезване.