Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фирма отнесе 50 000 лв. глоба – подлудила проверяващи за картел

02 ноември 2022, 15:13 часа • 7373 прочитания

Софийската фирма „Ронос“ ООД отнесе 50 000 лева глоба от Комисията за защита на конкуренцията за създаване на пречки по време на проверка за картел в офиса ú. Двама нейни служители отделно от това са санкционирани с по 500 лева неоказване на съдействие.

В решението на КЗК са описани подробно обстоятелствата, но в най-общи линии инспекцията е започнала след образувано в КЗК производство и решение за установяване на евентуално извършено нарушение от страна на Кооперация „Панда“, Роел – 98“ ООД, „Ронос“ ООД, „Лирекс БГ“ ООД, „АТС България“ ООД и „Плесио Компютърс“ ЕАД. Нарушението се изразява в забранено споразумение или съгласувана практика (картел), имащо за цел предотвратяване, ограничаване и нарушаване на конкуренцията чрез манипулиране на процедури по възлагане на обществени поръчки.

Проследени били процедури по сключване на рамкови споразумения от финансовото министерство чрез Централния орган за покупки в периода от 2015 до 2021 г. за доставка на тонери и други консумативи. Едната е с прогнозна стойност 4,3 млн. лв. без ДДС, втората - 16 млн. лв., третата - 10,5 млн. лв., четвъртата - 18,4 млн. лв.

Детайлната проверка и изчисленията сочели зависимости при определени единични цени за конкретни артикули, които сигнализират, че цените не са определени на пазарен принцип, а в резултат на съгласувано поведение между участниците.

Така КЗК стига до извода, че са налице редица индикатори за манипулиране на процедурите за доставка на тонери и други консумативи за печат и основателни съмнения за нарушение на забраната за картел.

Проверки извършили в офисите на Кооперация „Панда“ и „АТС България“ ООД.

Когато отишли обаче и в „Ронос“, започнал кошмар за служителите на КЗК. Отправяйки покана да осигурят присъствие на системния администратор на дружеството, който да даде информация за системите и сървърите и да съблюдава охраняването на правата на дружеството, на проверяващите било обяснено, че това не е възможно, тъй като те не са в трудови правоотношения с дружеството.

До обяд единият от управителите отказвал с различни оправдания да се свърже с външната фирма, която осигурява IT поддръжката на мейл и файловия сървър на дружеството, дори и дистанционенен – чрез потребителско име и парола.  По обед едва управителите казали, че са се свързали със системния си администратор, който имал възможност да дойде в офиса около 15 часа същия ден. Не предоставяли паролите на електронните пощи на управителите.

Установили, че пощата на единия управител Жана Боянова е достъпна чрез инсталиран софтуер за отдалечен достъп до друго устройство, който се ползва от нея, но не е в офисите на дружеството. Малко след констатиране на тези обстоятелства, връзката до това устройство бива прекъсната от разстояние от неустановено лице 5 минути след достъпването от служител на Комисията до електронната ú служебна поща. Достъпът става възможен отново в 12:16 ч., но впоследствие отново се прекъсва за близо половин час. Изтъкнатата причина била липсата на интернет връзка в офиса на дружеството.

В периода от 11:50 ч. до 12:10 ч. в офиса влизат другите двама управители Любомир Боянов и Нина Острева, до чиито преносими компютри служителите на КЗК тепърва получават достъп.

В рамките на приблизително един час и половина интернет връзката на дружеството е прекъсната.

Едва около 14:30 ч. Боянова се свързва с доставчика на интернет, който заявява, че в сградата има интернет и проблемът е локален. Около 14:38 след пристигане на IT експерт на КЗК и информирането му, че е преустановена интернет връзката в офисите на дружеството, същият рестартира рутера на „Ронос“ ООД, но интернет връзката не се възстановява.

Системният администратор на „Ронос“ ООД пристига в офиса 15 часа - т. е. пет часа след началото на проверката и след разясняване от служители на КЗК в какво се изразява нужното съдействие, той заявява, че не разполага с администраторски акаунт, чрез който да осигури достъп до мейл и файловия сървър на дружеството и напуска офиса.

Тогава служителите на Комисията пристъпват към изготвяне на архиви на отделните пощенски кутии и компютърни файлове, които да бъдат копирани на външен хард диск компютър по компютър. Около 17 часа се оказва невъзможно да се влезе в служебната поща на г-н Любомир Боянов, въпреки предоставената парола.

Около 18:40 часа IT-експертът на КЗК установява, виждайки движения на екрана, които не се извършват от него и след разговор с адвокат на дружеството, че на системния администратор е наредено да достъпи чрез софтуерно приложение с функция за отдалечен достъп до компютъра на служител на „Ронос“, на който IT експертът на КЗК извършва действия по архивиране и създаване на копия, за да следи какви действия се извършват на същия компютър.

При първоначалната покана, отправена до търговския директор на „Ронос“ ООД да предостави достъп до помещенията и компютърни системи, бил даден списък на служителите на дружеството, в който не фигурирало името на експерт търговия Обществени поръчки. Достъп до неговия компютър не се предоставя до 15:29 ч.

Жана Боянова бива помолена да се свърже с въпросния експерт по телефона, която предоставя своята парола за достъп.

Управителката отказала да предостави документи на хартиен носител, които „внезапно взима от шкаф, който все още не е проверен от служители на Комисията и ги прибира в раница“, е единият от детайлите. При поискване от ръководителя на проверяващия екип да ги даде за преглед, тя отказва.

Установяват, че съдържанието на водени в реално време по обяд чрез Вайбър съобщения на Боянова са почти изцяло изтрити. С друг служител комуникацията ú по Вайбър била напълно изтрита.

„При пристигането си в офис № 38 на „Ронос“ ООД около 10:20 ч.30, адв. И. И. се държи провокативно и отказва да се легитимира пред служителите на Комисията. Същият представя адвокатска карта едва след намесата на ръководителя на екипа, при съдействието на служител на МВР и настояване да върне предоставените му междувременно от г-жа Боянова документи, свързани с проверката“, пише в мотивировката към решението на КЗК.

„Около 10:36 ч. в офис № 38 на „Ронос“ ООД влиза и адв. Д. А., който се легитимира, след което г-жа Боянова заявява, че адв. И. и адв. А. са упълномощени да представляват „Ронос“ ООД в рамките на извършваната от Комисията проверка. Адв. И., след искане от негова страна на разяснения в какво следва да се изрази съдействието от страна на дружеството, неколкократно бива поканен от проверяващите да се свърже с външната фирма, която осигурява IT поддръжката на мейл и файловия сървър на дружеството. След повторно получаване на разяснения за какво е необходимо осигуряването на достъп до мейл и файловите сървъри на дружеството, около 10:55 ч.34, адв. И. възразява, че на мейл сървъра се съдържа кореспонденция с него и адв. А., поради което същата не подлежи на преглед и изземване. Всички присъстващи в офисите на дружеството, в т.ч. и адв. И. и адв. А. неколкократно биват уведомени за административната отговорност, в случай на възпрепятстване, неоказване на съдействие и манипулиране на информация. Въпреки това, видно от действията описани в т. 13 и 14 се установява, че по време на проверката съдържанието на водени в реално време съобщения чрез приложението „Viber“, са манипулирани умишлено. След установеното по т. 10 обстоятелство, адв. А. заявява в 18:51 ч., че не желае повече да присъства при копиране на архивите на външния хард диск. Около 19:44 ч., при представяне на хартиените копия на иззетите по време на проверката документи, адв. И. от името на дружеството заявява, че не желае да ги завери. Докато се извършва проверката в „Ронос“ ООД, адв. И. и адв. А. през цялото време се държат предизвикателно и неуважително към работния екип, като напрягат работната атмосфера с реплики от тяхна страна и търсейки конфликт със служителите на КЗК. Към проверяващия екип са отправяни упреци, че са некомпетентни, технически неграмотни и нарушават законите на Р. България“, се допълва още в мотивите към решението.

В последващата проверка на иззетата от офиса информация се установяват хиляди изтрити писма с адвокатите.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес