Европейската прокуратура води 143 активни разследвания в България, които са причинили щети на обща стойност над 492 млн. евро (964 млн. лв.). За изминалата 2022 г. е било дадено началото на 101 от тях, довели до потенциална загуба от 176 млн. евро.
Още: Заради мъгла: Три катастрофи в Благоевградско
Още: Тежка катастрофа край Костинброд, има загинал
Това показва годишният доклад за 2022 г., публикуван днес от офиса на ръководителя на европрокуратурата Лаура Кьовеши. Както знаете, той разследва измами с европейски средства.
У нас са запорирани 6,5 млн. евро от страна на европрокуратурата. Държавата ни е част и от 6 разследвания, провеждащи се в повече от една държава.
До момента има един обвинителен акт и една присъда, 11 отхвърлени дела, едно в съдебна фаза и едно обжалване. 25 дела са препратени към националните органи, сочи още докладът.
Още: 9-годишно дете е починало на занималнята си в училище във Велико Търново
Още: Тежка катастрофа с трима загинали край Силистра
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съдът на ЕС: Електронни фишове и глоби за тол такси в България масово падат, може и за винетките
Още: Агенция "Митници" с удар: Над 40 хил. дози лекарства и добавки са иззети при международна операция
Скрийншот: Европейска прокуратура, доклад за 2022 г.
Спрямо България има постъпили общо 250 сигнала за злоупотреба с евросредства. По-голямата част от тях – 204 – са от националните органи, 36 – от частни лица, 9 – от европейски институции и агенции, а 1 – служебно.
Впечатление прави, че 16 от висящите разследвания у нас са за корупция. Така страната ни е втора сред 22 страни, участващи в Европейската прокуратура по брой дела за корупция – след Италия, която е с 19. Хърватия е с 13, Румъния – с 12, а в 8 държави няма такива дела. Става въпрос за Австрия, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Люксембург, Нидерландия, Словакия и Словения.
Още: Преди окончателното произнасяне на съда: Георги Семерджиев иска по-малка присъда
Още: Без дори да разберат: Чужденци, купили имоти у нас, станаха жертва на измамна схема
Най-много от делата на Кьовеши у нас са за измами с разходи, които не са свързани с обществени поръчки (94), а също и за измами с обществени поръчки (45). 11 са за незаконно присвояване, а три – за пране на пари, показват данните за 2022 г.
Най-разследваният сектор е земедевието с 42 разследвания, а след това са регионалното равитие с 25 и други програми на ЕС с 22.
Докладът е публикуван дни след като стана ясно, че европрокуратурата разследва измама за милиони евро, свързана с български електро- и топлоцентрали. На 27 февруари ГДБОП и ДАНС влязоха в офисите на 11 ТЕЦ-а и топлоцентрали у нас, като акцията бе насочена включително срещу централи, свързани с Христо Ковачки.
ОЩЕ: "За Земята": ТЕЦ-ове, свързвани с Ковачки, са скрили 2 млн. тона CO2 и са си спестили милиони
Отделно, Кьовеши се е заела и с противоречивия ремонт на ул. "Граф Игнатиев" в София.
В доклада на Европейската прокуратура пише, че в България действат 9 европейски делегирани прокурори. Вече имаше случаи на магистрати, които напускат офиса на Кьовеши у нас и се връщат на работа при главния прокурор Иван Гешев.