Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европрокуратурата води разследвания у нас, довели до близо 1 млрд. лв. щети

01 март 2023, 13:57 часа • 5675 прочитания

Европейската прокуратура води 143 активни разследвания в България, които са причинили щети на обща стойност над 492 млн. евро (964 млн. лв.). За изминалата 2022 г. е било дадено началото на 101 от тях, довели до потенциална загуба от 176 млн. евро.

Това показва годишният доклад за 2022 г., публикуван днес от офиса на ръководителя на европрокуратурата Лаура Кьовеши. Както знаете, той разследва измами с европейски средства.

У нас са запорирани 6,5 млн. евро от страна на европрокуратурата. Държавата ни е част и от 6 разследвания, провеждащи се в повече от една държава.

До момента има един обвинителен акт и една присъда, 11 отхвърлени дела, едно в съдебна фаза и едно обжалване. 25 дела са препратени към националните органи, сочи още докладът.

Скрийншот: Европейска прокуратура, доклад за 2022 г.

Спрямо България има постъпили общо 250 сигнала за злоупотреба с евросредства. По-голямата част от тях – 204 – са от националните органи, 36 – от частни лица, 9 – от европейски институции и агенции, а 1 – служебно.

Впечатление прави, че 16 от висящите разследвания у нас са за корупция. Така страната ни е втора сред 22 страни, участващи в Европейската прокуратура по брой дела за корупция – след Италия, която е с 19. Хърватия е с 13, Румъния – с 12, а в 8 държави няма такива дела. Става въпрос за Австрия, Естония, Финландия, Германия, Латвия, Люксембург, Нидерландия, Словакия и Словения.

Най-много от делата на Кьовеши у нас са за измами с разходи, които не са свързани с обществени поръчки (94), а също и за измами с обществени поръчки (45). 11 са за незаконно присвояване, а три – за пране на пари, показват данните за 2022 г.

Най-разследваният сектор е земедевието с 42 разследвания, а след това са регионалното равитие с 25 и други програми на ЕС с 22.

Докладът е публикуван дни след като стана ясно, че европрокуратурата разследва измама за милиони евро, свързана с български електро- и топлоцентрали. На 27 февруари ГДБОП и ДАНС влязоха в офисите на 11 ТЕЦ-а и топлоцентрали у нас, като акцията бе насочена включително срещу централи, свързани с Христо Ковачки.

ОЩЕ: "За Земята": ТЕЦ-ове, свързвани с Ковачки, са скрили 2 млн. тона CO2 и са си спестили милиони

Отделно, Кьовеши се е заела и с противоречивия ремонт на ул. "Граф Игнатиев" в София.

В доклада на Европейската прокуратура пише, че в България действат 9 европейски делегирани прокурори. Вече имаше случаи на магистрати, които напускат офиса на Кьовеши у нас и се връщат на работа при главния прокурор Иван Гешев. 

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес