Български бизнесмен е подсъдим за опит за измама за 1,92 млн. евро от еврофондове при участие в обществена поръчка в Конго.
Още: Скрити във вратите: Хванаха близо 20 хиляди кутии контрабандни цигари
Още: Пожар горя в къща паметник на културата в Пловдив, има загинал
От Европейската прокуратура съобщиха, че са внесли обвинителен акт срещу мъжа в Софийския районен съд и ако обвинението бъде доказано, той може да получи наказание от 1 до 6 години затвор и глоба между 2000 и 10 000 лева.
Става дума за управител на фирма, който е опитал измама с проект в подкрепа на предприемачи в Африка, финансиран от ЕС. Още: Европейската прокуратура разследва измама покрай църковна реставрация у нас
Мъжът е обвинен, че е предоставил невярна информация, за да получи парите от Европейския фонд за развитие, насочен към подпомагане на развиващите се страни в Африка, Карибите и Тихоокеанските страни и отвъдморските страни и територии. Случаят бил докладван на европрокуратурата от Европейската служба за борба с измамите.
Още: Задържаха вейпове и желирани бонбони с наркотик в Пловдив
Още: Внимание: Измамници искат пари от името на НЗОК
Случаят е от 2021 г., когато Министерството на планирането, статистиката и регионалната интеграция на Конго изпратило покана за търг за купуване на оборудване за земеделски производители, за хранително-вкусовата промишленост и дървообработка. Фирмата победител трябвало да осигури трактори, плугове, сеялки, поливни системи и такива за компостиране, инкубатори за яйца, машини за лющене на царевица и др. Съгласно изискванията на обществената поръчка, оборудването трябвало да е с произход от държава членка или от територия, разрешена от програмата. Още: Кьовеши постигна рядка присъда в България, но не по големите разследвания
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Деца умират по българската граница с Турция - МВР прикрива случаите и не позволява помощ?
Още: Инкасо автомобил помете кола, даде подкуп от превозваните средства
За да изпълни изискванията на проекта, българинът подал оферта, в която декларирал, че по-голямата част от оборудването е българско. Според разследването обаче част от техниката била китайска, а в някои случаи производителите не съществували. Офертата на българската фирма била отхвърлена след констатирани нередности.