Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експертиза: ЕВН не са купили държавните акции по-евтино

12 юни 2020, 19:35 часа • 3366 прочитания

Продадените на борсата държавни акции в електроразпределителната мрежа в Югоизточна България не са били продадени под стойността им. Това показва коригирана експертиза по делото ЕВН срещу бившите министри на финансите и енергетиката Симеон Дянков и Трайчо Тройков и бизнесмена и издател на "Икономедия" Иво Прокопиев,  които са обвиняеми, че са ощетили държавата при приватизацията през фондовия пазар на 33-процентния ѝ дял в електроразпределителното и електроснабдителното дружество на ЕВН.

Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа

Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата

Това е поредното оспорване на тезата на прокуратурата, че тримата са извършили престъпление. Първо бившият шеф на Надзора на Агенцията за приватизация и сегашен шеф на Комисията за защита на конкуренцията Юлия Ненкова обяви пред съда, че никой не може да бъед обвиняван за постигната на борсата цена. После бившият шеф на приватизационното ведомство и днешен министър на икономиката отрече да е получавал указания от Дянков да избере за инвестиционен посредник дружеството "Алфа Финанс" на Прокопиев. Според държавното обвинение то нарочно е подбило цената на акциите на ЕВН, където пък до преди да стане министър на икономиката и енергетиката работеше Трайчо Трайков.

Реално тези дялове бяха купени от самата ЕВН, който след като придоби пълния пакет акции свали дружествата от борсата.

Според прокуратурата тримата са ощетили бюджета с 20 млн. лв. Борсовата сделка донесе на държавата близо 93 млн. лв. при първоначална оценка на акциите от 78 млн. лв.

Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"

Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони

Постигнатата през декември 2011 г. средна цена за акция на "ЕВН България Електроразпределение" бе 1632.56 лв., което бе с 18.8% над минималната цена от 1373.92 лв. За книжата в "ЕВН България Електроснабдяване" средната борсова цена бе 156.60 лв., което бе с 30% над минималната цена от 120.31 лв.

Според обвинението обаче справедливата пазарна цена на акциите е трябвало да бъде 1777.48 лева за дял. Тази стойност бе определена във финансова експертиза, изготвена от независимите експерти Маргарита Попова, Симеон Ананиев и Орлин Колев. На тях обаче им бе възложено да направят уточнения и корекции и на заседание на Специализирания наказателен съд в петък те представиха уточняващата експертиза, пише сайтът "Дневник".

Пред съда се явиха Трайков и Прокопиев, а Симеон Дянков се включи в заседанието онлайн от САЩ, информира Дарик радио.

Тримата експерти представиха различни варианти за изчисляване на оценка на акциите на ЕВН, като посочиха, че при финансовите оценки не може да има един верен вариант, а оценката винаги варира в диапазон. Според тях за нормален от експертна гледна точка се приема диапазон от 20%.

Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник

Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване

Той цитира и един от вариантите на експертиза, която конкретизира първоначалното заключение, на което се базира и обвинението за справедлива пазарна цена на една акция на ЕВН. В този вариант дори е посочена цена от 1610.19 лева за акция, което е под постигнатото в борсовата търговия на пакета от "ЕВН България Електроразпределение".

Прокуратурата се противопостави на изслушването и приемането на допълнителната експертиза, възложена от нея на тези експерти, но съдът я допусна и прие.

Делото продължава с изслушване на последни свидетели след седмица.

Констатациите за цената на акциите в ЕВН съвпадат с купуването от страна на държавата от борсата на права за увеличение на капитала на частната "Първа инвестиционна банка" (ПИБ), което ще ѝ осигури под 19 на сто дял. Сделката стана на емисионната цена на акциите от ПИБ от 5 лв. за брой при пазарна цена на борсата от 2-3 лв.

Самият финансов министър Владислав Горанов коментира в петък пред журналисти, че борсовата цена не е най-адекватният измерител на стойността на книжата на ПИБ, тъй като ликвидността на фондовия пазар у нас е много ниска. Той не видя нищо нередно в това, че държавата плаща 67% над пазарната цена за една акция на ПИБ, или около 80 млн. лева повече спрямо борсовата стойност.

Делото ЕВН започна в началото на март 2019 г. след няколко фалстарта. До обвинението срещу Дянков, Трайков и Прокопиев се стигна след сигнал на бившия шеф на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев, който наскоро бе отстранен от поста главен изпълнителен директор на Българската банка за развитие след скандал с отпуснат кредит за 75 млн. лв. на фирма с приходи от 2 хил. лв. и свързана с дружество за събиране на дългове.

Самият Мавродиев също свидетелства по делото през октомври миналата година, но показанията ме помогнаха особено на обвинението.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес