Двама гардове от НСО са уволнени дисциплинарно заради случая в „Росенец“

10 август 2020, 17:43 часа • 6608 | прочитания

Шестима служители на Националната служба за охрана (НСО) са санкционирани дисциплинарно, заради констатирани пропуски при изпълнение на служебните им задължения на 7 юли 2020 г. в района на парк „Росенец“, Област Бургас. Служебната проверка на действията на служителите бе разпоредена със заповед на Началника на НСО от 9 юли 2020 г. и бе извършена и приключена в разпоредения едномесечен срок.

Още: МВР знае за скандалния случай с чатовете в ГДБОП

Още: Захари Карабашлиев постави прокуратурата натясно за смъртта на майката на разследван български европрокурор

За допуснати дисциплинарни нарушения, включително и поведение, което уронва престижа на Службата, с дисциплинарно наказание „уволнение“ са наказани двама служители на НСО.

Двама служители на ръководни длъжности са наказани с дисциплинарно наказание „предупреждение за понижаване в звание“ .

Двама служители на по-ниски длъжности са наказани с дисциплинарно наказание „мъмрене“ за нарушение на изискванията на чл. 28 от Закона за НСО.

Още: Нает като “муле“: Младеж спаси баба от ало измамници

Още: 58 шева след нападение с макетно ножче: Затвор за мъжа, обезобразил жена си

Това гласи официалното съобщение от НСО. От службата обаче категорично отказаха да уточнят имена пред Actualno.com. На наш въпрос дали уволнените служители са Румен Желязков и Калин/Галин Гаджев, отговорът беше:„Без имена.“ Вероятността да са точно те двамата обаче е твърде голяма.

Припомняме, че в социалните мрежи и в медиите се появиха публикации ,снимки и видеа, според които именно Румен Желязков по прякор „Тялото“ е гардът, избутал Христо Иванов във водата при опита му да акостира на плажа в Росенец, а Гаджев е този, който захвърля на брега българския национален флаг.

Припомняме още, че преди около месец източници на Actualno.com коментираха, че от правна гледна точка ситуацията е наистина сложна и че дори ако хората, попречили на Иванов, са служители на НСО и бъдат наказани за поведението си, то публично може да не стане ясно – защото би могло наказанието да мине под гриф "Секретно". Дейността на НСО на практика зависи от комисия, в която влизат вътрешният министър, както и ръководителите на ДАНС и НСО. Съгласно Закона за НСО, службата поема охрана на дадено лице по искане на изпълнителната власт, а президентът получава докладни за дейността на НСО. А прависти коментираха пред Actualno.com, че предвид законодателството ни, никой държавен орган не може публично да признае детайли по охранителната дейност на НСО - или поне тази хипотеза доминира публичното говорене на държавата, след като няма съдебен прецедент.

Всечко за случая вижте още тук:

Още: "Лошият дух е изпуснат от бутилката": Адв. Михаил Екимджиев за скандала с Теодора Георгиева

Още: Шефове в ГДБОП спират полицаи да заловят контрабандисти: "БОЕЦ" цитира имена и чатове (СНИМКИ)

Случаят с морския сарай на Доган отива към съд. Има ли законово основание НСО да мълчи за скандала с Христо Иванов?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес