Шест години след като от масивите на НАП изтекоха данните на над 6 млн. души, прокуратурата изправя на съд Кристиян Бойков, бивш служител на "Тад груп". Досега прокуратурата два пъти опита да се споразумее с Бойков. Софийският градски съд обаче не одобряваше споразумението, което предвиждаше отпадане на наказателната отговорност, глоба от 2500 лв. и заплащане на разноските по експертизите по досъдебното производство, пише в. "Сега".
Според съда споразумението противоречи на закона, защото не може да бъде снета наказателната отговорност на обвиняемия, при положение, че доказателствата, събрани по делото, сочат, че деянието е с изключително висока обществена опасност и от него са настъпили тежки последици не само заради изтеклите лични и данъчно-осигурителни данни, налице е и негативно засягане на репутацията на България и в международен план като надежден партньор.
ОЩЕ: Съдът даде ход на делото, свързано с теча на данни в НАП
За делото "НАПЛлийкс"
При първия опит за споразумение прокуратурата сама го оттегли. Но тогава се разбра, че на 21 май 2024 г. прокуратурата е привлякла Бойков към наказателна отговорност за проникване в компютърната система на НАП, с което е преквалифицирала първоначалното му по-тежко обвинение за тероризъм, чрез компютърно престъпление, целящо внасяне на смут и страх в обществото.
Бойков е даден на съда за компютърно престъпление - за неправомерно осъществен достъп до информационна система, кое не е маловажен случай.
ОЩЕ: Няма престъпление: Прекратяват разследването по "НАПлийкс"
Разследването "НАПЛлийкс" тръгна с фанфари преди 6 години и ще остане в историята с репликите на прокурор Евгения Щъркелова, че по плана на хакерите да дестабилизират държавата, поливните пръскачки на парламента трябвало да бъдат включени в неподходящ момент.
Обвинен по случая освен Бойков беше и собственикът на "ТАД Груп" Иван Тодоров. Търговският директор на дружеството също Георги Янков беше привлечен към наказателна отговорност за подбудителство към хакерската атака. В последствие делото срещу Янков беше прекратено.
ОЩЕ: Съдът не се съгласи делото "НАПлийкс" да приключи с глоба
Тодоров и Бойков бяха подведени под отговорност за компютърно престъпление, както и за престъпление срещу Републиката с цел всяване на смут и страх в населението. Делото започна в Специализираната прокуратура, но след закриването ѝ беше прехвърлено в градската. Разследването продължи четири години, преди държавното обвинение да го внесе в съда. Два пъти вече разследването бе връщано на прокуратурата за отстраняване на нарушения.
ОЩЕ: За да има дело: Прокуратурата трябва да преработи обвинителния акт по "НАПлийкс"
В края на 2024 г. съдът сложи точка на сюжетната линия с Иван Тодоров, като постанови, че разследването срещу него трябва да бъде прекратено, защото от събраните доказателства става ясно, че той не е извършил престъплението, за което е обвинен. Прокуратурата твърдеше, че Тодоров е бил помагач на Бойков, който хакнал масивите на НАП, като му предоставил лаптоп, помещение за работа и интернет връзка.