Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цацаров се закани на Прокопиев без да го назовава по име

22 декември 2018, 11:20 часа • 7268 прочитания

Годината на Специализираната прокуратура – така видя главният прокурор Сотир Цацаров изминалата година. И обяви, че „не по-малко” от 83% от обществото подкрепяло държавното обвинение, без да казва по кое проучване.

Цацаров не пропусна да каже и как критиците нападали прокуратурата, защото не била като тази в Румъния, а сега се променила гледната точка, защото държавното обвинение и КПКОНПИ стигнали до хора, до които не можело да си помислят доскоро да се стигне. Без да споменава имена, Цацаров обяви, че критиците искат бездействаща прокуратура, за да не стигнела до тях. Огромната част от българските граждани не са придобили вестник на 25-28 години, не са взели след това приватизирано предприятие, не са станали моралния съдник кой бизнес е добър и кой не. Идва време да им бъдат зададени въпроси, на които вече са забравили отговорите, закани се Цацаров пред БНТ.

Същевременно Цацаров си призна, че целта не е само да започват досъдебни производства, а и да завършват с осъдителни присъди т.е. с ефективност. Същевременно главният прокурор не пожела да даде прогноза кои досъдебни производства как ще свършат – срещу Арабаджиеви, срещу Миню Стайков, но поиска "за финал" производствата да влязат с обвинителен акт в съда.

Главният прокурор обаче не смята, че трябва да има още и още правомощия за КПКОНПИ, защото това може би щяло да направи по-зрелищна работата на комисията, но тя трябва да е ефективна.

Цацаров повтори и вече изказаното си преди два дни мнение относно т.нар. "тайни арести" – не може това да се прилага за всички нарушения на Наказателния кодекс и не може да не се уведомява семейството на задържания. Става дума за недообмислена правна техника, каза главният прокурор и всъщност подкрепи ветото на президента върху тези промени в НПК, за да може разпоредбата да се направи "работеща".

Обвинител номер едно не пропусна да отвърне и на бившия президент Росен Плевнелиев, който обяви, че руското лоби в България планира с години напред как да задържи влиянието си и избора на главен прокурор е част от това планиране. Президентът също е част от важните постове в България, намекна Цацаров.

Относно председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов Цацаров каза, че единственият общ език може да е институционален. Имаме съвсем различни ценностни системи с него, категоричен беше главният прокурор, който не вижда нищо градивно в действията на Панов и градивна идея. Ако някога обаче бъде съобщена такава идея, Цацаров щял да си помисли дали да не преосмисли. Бързо той разкри, че "ценностната му система" не съвпада с тази на Панов, защото Панов и "приятелите му" искали само контрол над главния прокурор и механизъм за отзоваването му, а Цацаров искал такъв механизъм и за председателя на ВКС, и за председателя на ВАС. Той каза и, че се подготвя закон за такъв механизъм и така щял да падне още един мит за недосегаемостта на главния прокурор. А от гледна точка на обвинител номер едно на много хора не им се харесвало това, защото сегашната среда хранела фондации и давала грантове.

По темата "Иванчева" Цацаров повтори, че тя сама не пожелала да иде в Сливенския затвор – нещо, което беше отречено от нея. Освен това Иванчева не била изключение и в ареста 70% от задържаните живеели "в ужасни битови условия". Освен това, главният прокурор нямал съмнение, че става дума за подкуп.

За финал Цацаров пак отрече, че иска да стане председател на ВКС.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес